Vysoký krevní tlak, ztížené dýchání nebo cukrovka – to jsou časté neduhy, se kterými se potýkají obézní lidé a které přispívají k tomu, že tito lidé hůře zvládají covid. Podle nové studie to ale nemusí být hlavní důvod. Vědci totiž přišli na to, že koronavirus rád napadá samotné tukové buňky, ve kterých se pak množí.
Předběžná studie publikovaná na webu BioRxiv uvádí, že koronavirus s oblibou napadá tukové části těla. Patogen infikuje tukové buňky (takzvané adipocyty), které kladou jen minimální odpor, a zpravidla si poradí i s makrofágy, což jsou buňky imunitní soustavy, které se nacházejí mimo jiné také v tuku.
Po koronavirovém roce chtějí lidé hubnout. Oprávněně se bojí covidu, říká obezitoložka
Po covidové pandemii se do ambulancí obezitologů nahrnulo dvakrát tolik pacientů, než bylo v minulosti obvyklé. Nová nemoc totiž výrazně více ohrožuje lidi s kily navíc. Jak léčba probíhá a proč na covid výrazně častěji umírali obézní, na to se redakce CNN Prima NEWS ptala obezitoložky Petry Šrámkové.
Podle amerického zdravotnického webu WebMD je to totiž samotná imunitní reakce iniciována ze strany tukových makrofágů, která může zdravotní stav člověka zhoršit. Infikované tukové buňky se v těle hromadí a tuk se tak stává semeništěm viru.
„Pokud jste opravdu velmi obézní, tuk je prakticky největší samostatný orgán ve vašem těle. Koronavirus se v tuku doslova poflakuje a množí,“ sdělil pro list New York Times David Kass, kardiolog z nemocnice Johnse Hopkinse v Baltimoru. Přes adipocyty se pak z tukových částí těla koronavirus šíří i jinam.
Problém je také v tom, že koronavirus může infikovat i tukové buňky kolem důležitých orgánů. Zvláště zranitelná je podle studie oblast kolem srdce a střev.
Pokud se předpoklady výzkumu potvrdí, vědci by mohli lépe pochopit, proč koronavirus tolik sužuje lidi s nadváhou. A to třeba i v případě, že člověk nemá žádnou jinou chorobu. Že koronavirus napadá tukové buňky měly při výzkumu potvrdit jednak vzorky pacientů po liposukci, ale i vzorky zemřelých obětí covidu po pitvě.