Napětí a protesty na Slovensku
Nejmohutnější demonstrace od začátku protivládních protestů v prosinci loňského roku v pátek zažila Bratislava a další desítky slovenských měst. Lidé skandovali hesla proti premiérovi Robertu Ficovi a žádali proevropské směřování země. Ve slovenské metropoli se podle organizátorů sešlo kolem 60 tisíc protestujících, tedy čtyřnásobek oproti demonstraci před dvěma týdny. Před protestujícími vystoupil mimo jiné i český herec Bolek Polívka. Vládní strana Hlas-SD navíc večer oznámila, že vyloučila dva poslance, čímž koalice Fica zřejmě přišla o většinu ve sněmovně.
Slovenská média uvádějí, že i podle střízlivých odhadů překročil celkový počet protestujících na Slovensku 100 tisíc, což je víc, než během protivládních protestů v roce 2018.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko čelí dalšímu kyberútoku. Fico viní Ukrajinu a mluví o „likvidaci neposlušné vlády“
Krátce před začátkem demonstrací uspořádal premiér Fico tiskovou konferenci, na které informoval o masivním kybernetickém útoku proti Všeobecné zdravotní pojišťovně (VšZP). Z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je „učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády“. VšZP v podvečer oznámila, že údaje pojištěnců jsou v bezpečí a k žádnému úniku informací nedošlo.
O samotném kybernetickém útoku toho Fico na tiskové konferenci řekl jen málo; o to víc mluvil o dění v zemi. V emotivním projevu obyvatele Slovenska ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, jedním dechem ale dodal, že základem manifestací jsou lži.
Dopad „řešení věcí silou“
„Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vystoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ řekl Fico.
Fico v uplynulých dnech obvinil demonstranty, stejně jako opozici, z pokusu o státní převrat. Opoziční politici na to reagovali slovy, že Fico zneužívá tajné služby a slovními výpady se jen snaží zakrýt neschopnost řešit problémy země. Fico podobně postupoval už v roce 2018 v době mohutných demonstrací proti jeho tehdejší vládě, tuto krizi ale nakonec ukončil podáním demise.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Slovensko je na hraně normální existence, varují experti. Hrozí to nejhorší, tvrdí
Občanské sdružení Mír Ukrajině začalo svolávat demonstrace pod názvem „Slovensko je Evropa“ po Ficově prosincové schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země před téměř třemi lety vojensky napadla Ukrajinu. Před týdnem Ficův stranický kolega a místopředseda parlamentu Tibor Gašpar připustil možnost vystoupení Slovenska z Evropské unie.
Přišel Fico o většinu ve Sněmovně?
„Žádáme představitele státu, aby odmítli jakoukoli spolupráci s Ruskem,“ zopakovali v pátek organizátoři protestu v Bratislavě jeden ze svých čtyř dosavadních požadavků. K nim pak přidali nový – výzvu Ficovi, aby v zájmu budoucnosti Slovenska rezignoval. Před protestujícími vystoupil také herec Bolek Polívka. Lidé na zaplněném náměstí skandovali „Dost bylo Fica“, „Kolaborant“ či „Odstoupit!“.
Slovenská vládní strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) v pátek večer navíc oznámila, že ze svých řad vyloučila dva poslance parlamentu. V tiskovém prohlášení to zdůvodnila jejich personálními požadavky ohledně obsazení různých funkcí.
Tříčlenná vládní koalice premiéra Roberta Fica tak zřejmě přišla o většinu ve sněmovně. Po dřívějším odchodu trojice poslanců z klubu Slovenské národní strany (SNS) měly vládní strany ve 150členné sněmovně (NR SR) už jen 76 poslanců.
Více lidí, než po vraždě Kuciaka
Shromáždění v Bratislavě ovlivnily technické problémy, které na několik minut vyřadily kromě jiného ozvučení. Organizátoři pak uvedli, že nešlo o sabotáž. V přestávce mnoho demonstrantů svítilo mobilními telefony. Další manifestaci v Bratislavě plánují na 7. února.
Sdružení Mír Ukrajině svolalo protesty asi do dvou desítek měst, několik dalších shromáždění na stejné téma ohlásila jedna z neparlamentních stran. Jeden z největších protestů mimo Bratislavu se v pátek podle prvních informací sešel v Banské Bystrici, kde bylo odhadem více než 10 tisíc lidí.
Protestu ve východoslovenském Prešově se zúčastnilo zhruba 7 500 lidí – jde o nejvyšší počet od dob shromáždění po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, napsal zpravodajský web Sme. V Žilině se na občanském protestu sešlo více než 6 000 lidí, kteří zaplnili celé Mariánské náměstí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fico a facky studentům? Sám by měl dostat nařezáno za deptání Čaputové, zní z TOP 09