V Chorvatsku na mělčině uvízl žralok (Zdroj: Twitter.com/FrankaOreb)
Lidé na ostrově Korčula na jihu Chorvatska natrefili v pátek na obřího dvoumetrového žraloka modrého. Zvíře zřejmě nechtěně doplavalo na mělčinu zátoky Kneže, kde uvízlo. Žralok následně mrskal ocasem a snažil se ze všech sil dostat zpátky do moře.
Žralok modrý obyčejně dorůstá délky až tří metrů a může vážit až 400 kilogramů. Pro člověka většinou nepředstavuje nebezpečí, navíc loví převážně v noci. Stejně jako ten, který se v pátek objevil na pláži na ostrově Korčula.
Vědci objevili žraloka, který svítí ve tmě. Poprvé v historii ho i vyfotili
Vědcům se podařilo pořídit vůbec první snímky světlouna Bonnaterrova, který je největším známým obratlovcem produkujícím světlo. Žraloka, dorůstajícího délky až 180 cm, objevili výzkumníci na východ od novozélandského Jižního ostrova. Informoval o tom web americké CNN.
Vzhledem ke svému predátorskému vzhledu pořádně vyděsil návštěvníky chorvatského ostrova, kteří se šli projít kolem mělčiny. Ti okamžitě zalarmovali tamní úřady a přivolaní rybáři nakonec pomohli žralokovi zpátky do moře. O incidentu informoval web Total Croatia News.
Ačkoli vypadá žralok modrý děsivě, v praxi je to většinou on, kdo střet s člověkem prohrává. Lidé totiž často tohoto tvora komerčně loví, a žralok modrý je tak na pokraji vyhynutí.
„K pobřeží se odváží jen zřídka, ale přesto má pro výlet k mělčině několik důvodů. Jedním z nich je hledání potravy, ale rovněž se na místě může očistit od parazitů. Blíže k pobřeží se také žraloci rozmnožují,“ vysvětlil pro web RTL biolog a expert na mořský život Petar Kruzič.
„Pokud je tento žralok sám, případně ve skupině ve dvou, zpravidla od člověka rychle odpluje pryč. Není důvod se ho bát,“ dodal.
Žralok modrý (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz