Zatímco se lidstvo děsí koronavirových scénářů v Indii, USA a Brazílii, na opačné straně pandemických statistik se nachází stát, který eviduje pouze jediného nakaženého. Mikronésie, země korálových útesů, je tak v absolutních číslech oficiálně nejlepším bojovníkem proti pandemii. Virus ale místní přesto nepodceňují.
Žádné přeplněné nemocnice, žádné lockdowny. Teploměr ukazuje 30 stupňů Celsia. Lidé relaxují u moře a pozorují korálové útesy. V ostrovním státě žije přes 100 tisíc lidí, ani jednoho z nich ale v současnosti netrápí covid. Leckdo by řekl, že tady se ještě „žije normálně“. Ani v Mikronésii (oficiálně Federativní státy Mikronésie) ale neberou koronavirovou pandemii na lehkou váhu.
Když se loni v lednu začala nákaza z čínského Wu-chanu šířit do zbytku světa, vláda v Mikronésii zareagovala podobně jako ostatní – nejdříve zablokovala cestovní spojení s Čínou a později i s řadou dalších zemí. Mikronésie je sice suverénní stát, který tvoří čtyři územní celky, tamní vláda je ale ve volném společenství s USA, proto v zemi aplikují podobná restriktivní opatření.
Jedli kokosy a krysy. Tři trosečníci přežili měsíc na pustém bahamském ostrově
V souboj o přežití se zvrtla plavba tří Kubánců, jejichž loď se převrhla v divokých vlnách v oblasti Baham. Trosečníci se museli uchýlit na nedaleký ostrov, kde přežívali 33 dní, než je objevili záchranáři. Ztroskotanci se udrželi při životě díky tomu, že jedli kokosy a krysí maso.
V březnu minulého roku se dokonce v Mikronésii uzavřely všechny školy, a to i přesto, že tehdy země neevidovala ani jednoho nakaženého. Informoval o tom web Radio New Zealand. A úctyhodná nula svítila u kolonky Mikronésie v koronavirových statistikách celý minulý rok.
Alarm na začátku ledna
Až letos v lednu tamní hygiena potvrdila první případ nákazy v zemi. Oním nešťastníkem byl námořník na lodi MV Chief Mailo, která působila na Filipínách a na přelomu roku se vrátila do Mikronésie. Muže otestovali na přítomnost viru dvakrát, dvakrát vyšel test pozitivní a námořník musel do karantény. O případu informovala vláda Mikronésie na svém webu.
A od té doby? Nic. Žádný další nakažený. Námořník se z nemoci vyléčil. Prezident David Panuelo přesto naléhá na občany, aby dodržovali hygienická opatření, rozestupy, nošení roušek a používali dezinfekci. Žádné restriktivní opatření ale oficiálně nařízené není.
Pokud vyřadíme z koronavirových statistik státy, které odmítly podávat Světové zdravotnické organizaci (WHO) pravidelné a přesné údaje o nakažených (například Turkmenistán či Severní Korea, psali jsme ZDE), je Mikronésie územním celkem, který je na tom v absolutních číslech infikovaných vůbec nejlépe. Ostrovním státům se obecně daří vzhledem k přiškrcenému turismu koronavirus potírat.
Například Samoa eviduje tři nakažené, Vanuatu a Marshallovy ostrovy shodně po čtyřech. A na Fidži, kde žije přes 800 tisíc lidí, se infikovalo „jen“ 121 lidí. Pro srovnání – například v Arménii žije zhruba třikrát více obyvatel, přesto se tam nakazilo 217 tisíc lidí.