reklama

První Češi by mohli být očkováni už v lednu. Vakcinace bude zřejmě gradovat na jaře

Očkování proti covidu bude dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jako první by jej měli obdržet zdravotníci, důchodci, či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci. Vše se bude řídit podle nové očkovací strategie, kterou vláda projedná 7. prosince. U některých lidí ale vakcína budí nedůvěru, především se obávají její účinnosti a bezpečnosti.

reklama

První lidé v Česku by mohli být očkováni už v lednu. „Během prvních několika měsíců příštího roku to budou stovky až tisíce dávek. Postupně pak budou gradovat a takový největší objem vakcín se v Česku může objevit v dubnu, či květnu,“ uvedl Roman Chlíbek, epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti.

Podobné očkování jako proti chřipce

Do Česka s největší pravděpodobností zamíří očkovací látky z Ameriky od firmy Pfizer a z Británie od firmy AstraZeneca.

K tématu

„Bude to velmi podobné jako očkování proti chřipce. Ta má i běžné skladování jako očkování proti chřipce. U té druhé vakcíny od společnosti Pfizer to je komplikovanější. Musí se skladovat při minus 70 stupních, proto předpokládám skladování spíše v nemocnicích pro armádu,“ řekl Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Účinnost vakcín proti covidu se pohybuje od 90 do 95 procent. Záležet bude také na tom, jak se virus bude vyvíjet a zda nedojde k jeho mutaci. „Zatím to vypadá, že virus COVID-19 mutuje pomalu, na rozdíl od viru chřipky, u kterého se musí každý rok přeočkovávat,“ dodal Dvořáček.

„Česko zatím objednalo přes Evropskou unii vakcínu pro 5,5 milionu lidí a zaplatilo za ni celkem 1,8 miliard korun. Očkování začne u těch nejohroženějších skupin. Určitě jsou to zdravotničtí pracovníci,“ uvedl epidemiolog Chlíbek. Přednost budou mít například i senioři či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci.

Rychlost budí nedůvěru

Vakcína vznikla v rekordně krátké době. Od první myšlenky vakcíny proti covidu po první ampulku s návrhem látky uplynulo pouhých 65 dní. A právě rychlost vývoje vakcíny v lidech budí nedůvěru. „Bohužel to zaznamenávám u lidí, u kterých bych to nečekal, třeba i u některých lékařů, že vakcínu zpochybňují,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti se však není čeho bát, jelikož rychlost vývoje nešla na úkor bezpečnosti. Pomoci by mohla i kampaň, díky které by lidé měli více informací. Odborníci se shodují, že v tomto ohledu vláda zaspala.

K tématu

Tagy: očkování vakcína COVID-19 pandemie koronaviru Václav Hořejší AstraZeneca Jakub Dvořáček Pfizer

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama