reklama

První Češi by mohli být očkováni už v lednu. Vakcinace bude zřejmě gradovat na jaře

Očkování proti covidu bude dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jako první by jej měli obdržet zdravotníci, důchodci, či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci. Vše se bude řídit podle nové očkovací strategie, kterou vláda projedná 7. prosince. U některých lidí ale vakcína budí nedůvěru, především se obávají její účinnosti a bezpečnosti.

reklama

První lidé v Česku by mohli být očkováni už v lednu. „Během prvních několika měsíců příštího roku to budou stovky až tisíce dávek. Postupně pak budou gradovat a takový největší objem vakcín se v Česku může objevit v dubnu, či květnu,“ uvedl Roman Chlíbek, epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti.

Podobné očkování jako proti chřipce

Do Česka s největší pravděpodobností zamíří očkovací látky z Ameriky od firmy Pfizer a z Británie od firmy AstraZeneca.

„Bude to velmi podobné jako očkování proti chřipce. Ta má i běžné skladování jako očkování proti chřipce. U té druhé vakcíny od společnosti Pfizer to je komplikovanější. Musí se skladovat při minus 70 stupních, proto předpokládám skladování spíše v nemocnicích pro armádu,“ řekl Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Účinnost vakcín proti covidu se pohybuje od 90 do 95 procent. Záležet bude také na tom, jak se virus bude vyvíjet a zda nedojde k jeho mutaci. „Zatím to vypadá, že virus COVID-19 mutuje pomalu, na rozdíl od viru chřipky, u kterého se musí každý rok přeočkovávat,“ dodal Dvořáček.

„Česko zatím objednalo přes Evropskou unii vakcínu pro 5,5 milionu lidí a zaplatilo za ni celkem 1,8 miliard korun. Očkování začne u těch nejohroženějších skupin. Určitě jsou to zdravotničtí pracovníci,“ uvedl epidemiolog Chlíbek. Přednost budou mít například i senioři či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci.

Rychlost budí nedůvěru

Vakcína vznikla v rekordně krátké době. Od první myšlenky vakcíny proti covidu po první ampulku s návrhem látky uplynulo pouhých 65 dní. A právě rychlost vývoje vakcíny v lidech budí nedůvěru. „Bohužel to zaznamenávám u lidí, u kterých bych to nečekal, třeba i u některých lékařů, že vakcínu zpochybňují,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti se však není čeho bát, jelikož rychlost vývoje nešla na úkor bezpečnosti. Pomoci by mohla i kampaň, díky které by lidé měli více informací. Odborníci se shodují, že v tomto ohledu vláda zaspala.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Medailová love story: Nejdřív slavil on, za sedm minut ona. Fantazie, zářil pár štěstím

Mít společné názory, zájmy či silné vzpomínky je vždy solidním základem pro fungování partnerského vztahu. Plavcům Pernille Blumeové z Dánska a Francouzi Florentu Manadouovi zůstane v paměti nedělní olympijský podvečer. Během několika minut získal pár hvězdných sportovců bronzovou, respektive stříbrnou medaili. Úspěch oslavili společným polibkem a dlouhým objetím na břehu tokijského bazénu.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama