reklama

První Češi by mohli být očkováni už v lednu. Vakcinace bude zřejmě gradovat na jaře

Očkování proti covidu bude dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jako první by jej měli obdržet zdravotníci, důchodci, či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci. Vše se bude řídit podle nové očkovací strategie, kterou vláda projedná 7. prosince. U některých lidí ale vakcína budí nedůvěru, především se obávají její účinnosti a bezpečnosti.

reklama

První lidé v Česku by mohli být očkováni už v lednu. „Během prvních několika měsíců příštího roku to budou stovky až tisíce dávek. Postupně pak budou gradovat a takový největší objem vakcín se v Česku může objevit v dubnu, či květnu,“ uvedl Roman Chlíbek, epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti.

Podobné očkování jako proti chřipce

Do Česka s největší pravděpodobností zamíří očkovací látky z Ameriky od firmy Pfizer a z Británie od firmy AstraZeneca.

K tématu

„Bude to velmi podobné jako očkování proti chřipce. Ta má i běžné skladování jako očkování proti chřipce. U té druhé vakcíny od společnosti Pfizer to je komplikovanější. Musí se skladovat při minus 70 stupních, proto předpokládám skladování spíše v nemocnicích pro armádu,“ řekl Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Účinnost vakcín proti covidu se pohybuje od 90 do 95 procent. Záležet bude také na tom, jak se virus bude vyvíjet a zda nedojde k jeho mutaci. „Zatím to vypadá, že virus COVID-19 mutuje pomalu, na rozdíl od viru chřipky, u kterého se musí každý rok přeočkovávat,“ dodal Dvořáček.

„Česko zatím objednalo přes Evropskou unii vakcínu pro 5,5 milionu lidí a zaplatilo za ni celkem 1,8 miliard korun. Očkování začne u těch nejohroženějších skupin. Určitě jsou to zdravotničtí pracovníci,“ uvedl epidemiolog Chlíbek. Přednost budou mít například i senioři či lidé, u kterých hrozí závažný průběh nemoci.

Rychlost budí nedůvěru

Vakcína vznikla v rekordně krátké době. Od první myšlenky vakcíny proti covidu po první ampulku s návrhem látky uplynulo pouhých 65 dní. A právě rychlost vývoje vakcíny v lidech budí nedůvěru. „Bohužel to zaznamenávám u lidí, u kterých bych to nečekal, třeba i u některých lékařů, že vakcínu zpochybňují,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti se však není čeho bát, jelikož rychlost vývoje nešla na úkor bezpečnosti. Pomoci by mohla i kampaň, díky které by lidé měli více informací. Odborníci se shodují, že v tomto ohledu vláda zaspala.

K tématu

Tagy: očkování vakcína COVID-19 pandemie koronaviru Václav Hořejší AstraZeneca Jakub Dvořáček Pfizer

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama