Očkovaných s covidem přibývá. Odborníci se neshodnou, kdy a zda vůbec jít na třetí dávku

Prognózy se vyplnily. Vlna omikronu přináší počty kolem padesáti tisíc nakažených denně, dobrá zpráva ale je, že pacientů s těžkými příznaky covidu v nemocnicích ubývá. Kromě počtu nových případů roste i počet reinfekcí, tedy přibývá lidí, kteří se nakazili opakovaně.

Přes 47 tisíc nových případů koronaviru a více než osm tisíc reinfekcí. To jsou nejnovější údaje za pátek. Čísla ministerstvo zdravotnictví ale nijak neděsí, vše se prý vyvíjí podle předpokládaných modelů a třeba v Praze se blíží vrchol současné vlny.

„Praha je přibližně o deset dní napřed proti zbytku republiky, a proto vidíme, že právě zde už dochází ke kulminaci epidemie. Následně v dalším týdnu ji bude dohánět zbytek republiky. To znamená, že celková čísla ještě stoupnou,“ popsal situaci náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Celý týden se také zvyšoval počet lidí, kteří kvůli koronaviru skončili v nemocnici, ovšem pacientů s těžkou formou nemoci ubývá. Mezi nemocnými jsou v současné vlně i lidé s ukončeným očkováním. A ani odborníci se neshodnou, kdy jít na posilovací třetí dávku. Část doporučuje hned, část očkování odložit.

Zatímco náměstek Pavlovic radí jít na třetí dávku ihned po skončení izolace, jeho šéf Vlastimil Válek by v případě prodělání covidu měsíc počkal. A biolog Jaroslav Flegr by tuto lhůtu ještě prodloužil. „Onemocnění je plnohodnotná náhrada třetí dávky, takže rozhodně počkejte a nechoďte dřív než tři měsíce po prodělaném covidu. Rozhodně je hloupé jít třeba po měsíci,“ sdělil.

Shoda ale nepanuje ani na tom, zda třetí dávku vůbec absolvovat. Zatímco vakcinolog Roman Chlíbek ji rozhodně doporučuje, třeba i s odstupem tří až šesti měsíců, podle biochemika Zdeňka Hostomského k tomu není důvod. „Když projdete omikronem, můžete to brát jako třetí dávku. Získali jste takzvanou hybridní imunitu, což je podle mnoha vědeckých článků to nejlepší, co v současné době můžete mít,“ řekl.

Tagy: