Očkování proti COVID-19 bude letos možné zřejmě také v zubních ordinacích nebo v lékárnách. Změnu předpokládá vládní novela o ochraně veřejného zdraví, kterou v úterním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení a hnutí ANO vrácení kabinetu k dopracování. Předloha nyní zamíří k posouzení do zdravotnického výboru, bude na ně mít delší než obvyklou lhůtu.
Návrh předložil ještě někdejší kabinet Andreje Babiše (ANO). Očkovat proti covidu by podle předlohy mohli všichni poskytovatelé zdravotních služeb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podotkl, že na podzim může přijít další vlna koronaviru. „Pokud bude do budoucna potřeba naočkovat více lidí, úkol bude zvládnutelný,“ hájil novelu.
V západní Evropě letí covidová čísla vzhůru. Proč se Česku další vlna vyhýbá?
Počty nově nakažených covidem letí v některých západních státech Evropské unie stále nahoru, Česko však nadále nástupu druhé omikronové vlny na první pohled odolává, situace však může být v reálu horší vzhledem k nízkému počtu provedených testů. Pozitivním údajem však je, že již nedochází k zahlcování nemocnic.
Naopak zpravodaj Bohuslav Svoboda (ODS) poukázal na to, že vznikla za jiné situace. „Zákon je nedopracovaný, když by zubaři a lékárníci mohli očkovat i bez odborného dozoru,“ poznamenal. Obdobně argumentovali také poslanci ANO, například podle Věry Adámkové není rozšiřování možností očkování proti covidu vhodné ani potřebné.
Novela předpokládá, že by museli zajistit ve svých zdravotnických zařízeních prostory a potřebné vybavení. Minimální standardy pro školení, náležitosti prostor pro očkování a jejich vybavení by stanovilo ministerstvo zdravotnictví.
Ať očkují jen lékaři
„Očkování by mělo patřit výhradně do ordinace lékaře, který pacienta zná,“ řekla Karla Maříková (SPD). S návrhem na zamítnutí novely neuspěla, stejně jako Julius Špičák (ANO) se snahou o její vrácení k dopracování.
Předloha vznikla za bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha, vychází z německé legislativy. Babišova vláda chtěla, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení. Postup nyní kluby ANO a SPD zablokovaly.
V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12700. Lékáren je zhruba 2800.