Premiér Andrej Babiš (ANO) na svém Twitteru uvedl, jaký by mohl být plán pro rozvolnění sportu. Od 17. května by se ve vnitřních prostorách smělo pohybovat deset lidí, venku by jich bylo třicet. O každý týden později by se pak počet zvyšoval. Vše ale záleží na počtu nakažených koronavirem.
„Plán je, že 17. května bude uvnitř moci sportovat 10 lidí, 30 venku. O týden později 30 uvnitř, 50 venku a 31. 5. 100 a 200. Ve stejný den by se mohly rozjet i amatérské soutěže,“ sdělil na Twitteru Babiš.
Plán je, že 17. 5. bude moct uvnitř sportovat 10 lidí, 30 venku. O týden později 30 uvnitř, 50 venku a 31. 5. 100 a 200. Ve stejný den by se mohly rozjet i amatérské soutěže. Když se čísla nakažených nezhorší, v pondělí by takový návrh @ZdravkoOnline mohla schválit vláda.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 13, 2021
Kolektivní sporty mají naději, že se 24. května vrátí do hal. Vláda bude v pondělí projednávat návrh, aby se limit pro sportování uvnitř zvýšil na třicet lidí. Dohodli se na tom předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a Babiš na schůzce, které se účastnila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Otevření hal pro početnější skupiny by pomohlo nejen kolektivním sportům, ale také některým individuálním, jako je například gymnastika.
Některé kolektivní sporty venku trénují jen obtížně a jejich zástupci upozorňovali, že Česko je v uzavření hal pro všechny včetně talentované mládeže v Evropě ojedinělé. Třeba talentovaní mladí hokejisté ve Finsku, ve Švédsku nebo i v Německu trénovali po celou dobu pandemie a hráli i zápasy. Úplně bez omezení od února funguje mládežnický hokej ve Švýcarsku. Hokejisté od 12 let trénují a hrají i v Rakousku.
Podobná situace je také v basketbale. Všichni konkurenti českých národních týmů různých kategorií dovolili v pandemii trénovat alespoň vybrané mládeži od 15 do 19 let, která je základnou pro seniorskou reprezentaci. Soutěže se střídavě otevíraly a zavíraly podle aktuálního přírůstku nakažených. Čeští hráči tak nabrali ve srovnání s evropskými soupeři výrazné manko. „Dostali jsme se v mládežnických kategoriích do deficitu více než 400 tréninkových jednotek a v nižších desítkách počtu utkání. Tuto ztrátu v některých věkových kategoriích už nikdy nedoženeme,“ stojí v podkladech pro jednání, které má ČTK k dispozici. Za basketbal se schůzky s premiérem účastnil Michal Ježdík.
Silné zastoupení u jednacího stolu měl hokej reprezentovaný prezidentem svazu Tomášem Králem, bývalým reprezentačním trenérem Slavomírem Lenerem, nynějším svazovým manažerem pro rozvoj ledního hokeje, a hrající legendou Jaromírem Jágrem. Do hokejového výběru z Nagana vedle Jágra a Lenera patří i současný šéf NSA Hnilička, který byl na zlatém olympijském turnaji třetím gólmanem. Výsledek dnešního jednání ho potěšil.
Zástupci sportů výsledek oceňují
„Děkuji panu premiérovi i hlavní hygieničce za vstřícnost při posuzování našich návrhů. Je to pro nás klíčové, že na vládu půjde konkrétní plán obnovení sportu ve vnitřních prostorách a rozjezd amatérských soutěží,“ uvedl Hnilička.
Výsledek schůzky ocenil i předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Konečně víme, od kdy se spustí amatérské soutěže venku a na vnitřních sportovištích, i když bychom si je dokázali představit spustit o trochu dříve. Tímto se organizované amatérské sportovní prostředí více nadechne a od června už doufáme, že pojede v normálnějším módu s turnaji, zápasy a s dalšími sportovními akcemi,“ řekl sportovní funkcionář, který je zároveň předsedou České basketbalové federace.
Schvalování na vládě ale nemusí jít hladce. Je možné, že se k návrhu vyjádří poradní epidemiologická skupina MeSES v čele s Petrem Smejkalem, která se zatím k uvolňování skupinových sportovních aktivit stavěla negativně. Jejími stanovisky se často řídí ministr zdravotnictví Petr Arenberger.