Od 1. března začnou proti covidu očkovat i praktičtí lékaři (zdroj: CNN Prima NEWS)
Od prvního března začnou proti koronaviru očkovat i praktičtí lékaři. Očkovací centra tak doplní asi 80 procent všech praktiků v Česku. Vakcínu mají přednostně aktivně nabízet seniorům starším osmdesáti let. Očkovat ale mohou i mladší, chronicky nemocné pacienty. Rozhodnutí je na nich. Což může být i příležitost ke korupci.
Na přelomu února a března nás čekají tři novinky v očkovacím systému. 27. února, tedy v sobotu, se mohou začít registrovat pedagogičtí pracovníci, od 1. března pak lidé starší 70 let a v ten samý den mohou začít očkovat praktičtí lékaři. „Měli by se primárně zaměřit na neočkované pacienty kolem 80 let a následně na tu prioritu 70+,“ sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Podle svého uvážení pak mohou lékaři vakcínu nabídnout i mladším lidem, kteří jsou nemocní tak, že je pro ně riziko nákazy srovnatelné s rizikem nákazy u seniorů. „Toto prosím nechme na těch praktických lékařích. My jsme žádný konkrétní limit nestanovovali. Obecně si myslím, že se bude jednat stále o lidi seniorního věku, že málokdo by takhle vyhodnotil člověka, kterému je třeba 30 až 40 let,“ dodal Blatný.
O očkování by stál i devětatřicetiletý David Rudolf, který trpí svalovou atrofií. „Jsem asi víc ohrožený než úplně zdravý člověk, protože každou rekonvalescenci snáším hůř, a ještě teď prodělávám nějakou léčbu,“ řekl Rudolf.
Panují ale obavy, aby ve chvíli, kdy neexistují žádná přesná kritéria, nezačali někteří praktici nabízet vakcínu přátelům a známým. „Obávám se, že v tomhle případě to nijak kontrolovat nelze. Musíme spoléhat na to, že každý praktický lékař pacienty zná a že se bude chovat korektně,“ sdělil předseda Svazu praktických lékařů Petr Šonka. K očkování se přihlásily asi 4 tisíce praktiků. Aby vakcinace v ordinacích měla opravdu význam, měl by podle jejich sdružení každý dostat na březen k dispozici 100 dávek.