Česká pošta bude nejspíše čelit žalobám ze strany moravských odborářů. Ti požadují, aby podnik vyplácel stejné mzdy řidičům na Moravě i v Praze. Odbory se opírají o loňský rozsudek Nejvyššího soudu. Podle redakcí CNN Prima NEWS oslovených ekonomů je ale takový požadavek zcela absurdní a mimo ekonomickou realitu.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu žádný průlom nepřinese. Pouze vzroste složitost výpočtů, kterými se bude stanovovat odměňování zaměstnanců. Při vyplácení mezd se nelze řídit jednoduchou rovnicí: stejná pracovní pozice, stejný plat. Podle ekonomů, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, je třeba brát v potaz nejen produktivitu práce, ale především výši životních nákladů na různých místech republiky, stejně jako situaci lokálního pracovního trhu.
Česká pošta nestíhá. Doručení balíku trvá i tři týdny, lidem docházejí nervy
Balíky doručené po třech týdnech a komunikace na bodu mrazu. Pošťáci bez zvonění vhazují lidem do schránky lístky o nepodařeném pokusu o doručení, občas ani to ne. Lidem docházejí nervy. Kvůli pandemii koronaviru a blížícím se Vánocům nápor Česká pošta nestíhá. Jsou však i místa, kde si lidé její služby chválí.
„Kdyby firmy nastavily mzdy zaměstnanců v Praze na stejnou úroveň jako v jiných městech, mnohé pozice by zůstaly neobsazené. Naopak navýšení mezd ve všech městech mimo Prahu by firmy finančně zruinovalo,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Podle Křečka se „vlk nažere a koza zůstane celá“. Základní mzda se stanoví všude stejně, ale někteří zaměstnanci budou dostávat například příspěvek na bydlení či na stravu.
A co produktivita?
„Není možné se dívat pouze na nominální mzdu. Její kupní síla je v různých krajích rozdílná, což je vidět nejvíce na nákladech na bydlení. Ani lidé se o své práci nerozhodují pouze podle počtu tisícovek, které jim přistanou na účtu, nýbrž podle toho, co si za ně koupí. Stejný princip by měl uplatňovat i ten, kdo rozhoduje, zda je určitá mzda v uvozovkách spravedlivá,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické, která se dlouhodobě zabývá výzkumem mzdové diskriminace.
Soumrak pošťáků. Amazon smí v USA doručovat zásilky dronem, rozhodl letecký úřad
Americká Federální letecká správa (FAA) rozhodla, že internetový obchod Amazon smí doručovat balíčky zákazníkům po USA pomocí dronů. Donášková dronová „aerolinka“ Prime Air údajně dokáže odevzdat lidem zásilku už do třiceti minut od zadání do systému.
Podle ní navíc není zřejmé, zda poštovní řidič v Olomouci doručí za směnu stejný počet zásilek jako jeho pražský kolega nebo zda je srovnatelná míra stresu při práci v menším městě oproti metropoli. „Nehledě na to, že jde o smluvní vztah. Přestože je Česká pošta státní podnik, do značné míry funguje jako soukromoprávní korporace,“ dodala.
Zákoník práce mimo realitu
A co se vlastně stalo? Nejvyšší soud loni rozhodl, že Česká pošta postupovala protiprávně, když vyplácela svému řidiči v Praze o 3 000 korun vyšší hrubou mzdu než kolegovi na stejné pozici v Olomouci. Podle rozhodnutí soudu musí zaměstnavatelé platit za stejnou práci stejné mzdy bez ohledu na rozdílné životní náklady v různých regionech.
Pošta sice věc hnala až před Ústavní soud, ten ale dosud nerozhodl. Podle informací deníku E15 ale moravská odborová organizace SOS 21 už chystá na Českou poštu žalobu o naplnění rozsudku Nejvyššího soudu. „Poštovní odbory reagují na absurdní ustanovení zákoníku práce. Ukazuje se, jak je zákoník práce odtržený od reality,“ uzavřel Štěpán Křeček.