Robert Šlachta se dostal pod palbou kritiky za návrh hnutí Přísaha. Podle něj by zdravotníci mohli ukládat své děti do nonstop školek na noc, aby v krizovém období měli čas na svou práci. Nápad se ale expertům nelíbí a někteří lidé jej vnímají i jako záměr odebírat děti. To Šlachta označil za naprostý nesmysl – podle něj byl nápad nepochopen a vytržen z kontextu. Nyní je k diskusi a počítá s dobrovolností, dodal pro CNN Prima NEWS.
Hnutí Přísaha svým návrhem reaguje na nedostatek zdravotních sestřiček a dalšího personálu v krizových situacích, jako byla pandemie koronaviru. „Podpoříme čtyřiadvacetihodinová školková zařízení v našich nemocnicích i možnost kratších úvazků pro rodiče. Tím zvýšíme počet zdravotníků a zlepšíme jejich pracovní podmínky,“ uvádí hnutí ve svém programu.
Mnohé sestřičky musely zůstat během pandemie doma, aby se postaraly o své děti. Proto podle Přísahy dávají školy s nonstop režimem smysl. „Pacienti získají dostupné kvalitní zdravotníky, pracovníci ve zdravotnictví pak šanci snadněji skloubit rodičovství a náročnou práci. Vydělá na tom celá společnost,“ stojí dále v programu.
Šlachtův záměr se ale podle webu Novinky.cz nesetkal s příliš pozitivními ohlasy ze strany expertů. Někteří z nich s výtkami připouští, že by to v krizových situacích mohlo fungovat, jiní mají o odkládání dětí do nonstop školek velké pochybnosti.
„Navrhované opatření rozhodně není v nejlepším zájmu dítěte. Z psychologického hlediska je jednoznačně odmítám,“ uvedl pro Novinky třeba dětský psycholog Václav Mertin. I na sociálních sítích zavládla vlna nevole při představě, že by zdravotníci posílali své děti do „úschovny“ přes noc místo toho, aby se hledala možnost, jak jim dovolit strávit více času s dětmi i během pandemie.
Naprostý nesmysl, návrh byl vytržen z kontextu, říká Šlachta
Šlachta odmítl, že by v programu Přísahy bylo jediné slovo o odebírání děti nebo povinnosti ukládat děti do nonstop školek. Ty mají být v provozu pouze dočasně za krizových situací a jen pro zdravotníky, kteří o takové hlídání ratolestí budou mít zájem.
„Je to naprostý nesmysl vytržený z kontextu. Nedostal jsem ani prostor vyjádření. Musím kategoricky říct, že v žádném případě nebudeme odebírat děti a dávat je na noc do mateřských školek. Ani nevím, proč by se to mělo dít. Až je to úsměvné,“ uvedl na konto početné kritiky pro CNN Prima NEWS.
Návrh vznikl především proto, že se podle odborníků může schylovat k další vlně pandemie, nonstop školky by tak mohly uvolnit zdravotníkům ruce. Stále jde ale podle Šlachty jen o jedno z možných řešení, jak se pomoct zatíženým rodičům, nikoliv o povinnost. „Nikdo nebude nikoho nutit. Jestli o takovou možnost nebude zájem, to ať rozhodnou sami zdravotníci a rodiče. Je to čistě na nich,“ pokračoval šéf hnutí Přísaha.
Kritiku návrhu odmítá i proto, že zná rodiče, samoživitelky nebo lidi ze zdravotnických kruhů, kteří by o takové školy měli zájem. Ne všichni totiž mají po ruce příbuzné či známé, kteří by se obětovali pro hlídání. „Můj synovec je hasič a jeho manželka pracuje v sociálních službách. Kdyby ani jeden neměli babičku, tak by se o dítě nikdo nemohl postarat,“ uvedl jako příklad Šlachta.
Odkazoval se i na situaci v zahraničí, kde už podobné projekty fungují, případně se o nich debatuje. V ČR se speciálních školek dočkali například pracovníci integrovaného záchranného systému. Mimo krizové situace by Šlachta uvítal i prodlouženou provozní dobu mateřských školek. „Když vám v 16:30 zavře školka, těžko se tomu můžou mnozí přizpůsobit,“ řekl na závěr pro CNN Prima NEWS.