Odmítání Lipavského je Zemanova hra. S Hamáčkem nekomunikuji, prozradil Petříček

Odmítnutí jmenovat Jana Lipavského (Piráti) na post ministra zahraničí je snahou prezidenta Miloše Zemana vytyčit si nová hrací pole s budoucí vládou. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí a současný místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Ten také promluvil o vztazích s bývalým předsedou sociální demokracie a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

To, zda se nová vláda jmenuje příští týden, stále není jisté. Zeman má za sebou schůzky s jednotlivými nominanty na ministry a už uvedl, že odmítne jmenovat kandidáta na šéfa diplomacie Jana Lipavského z Pirátů. Vládní koalice však za svým člověkem stojí. Pokud bude prezident stále proti, chystá nově vznikající kabinet kompetenční žalobu proti hlavě státu. „Přiznám se, že se mi to sleduje s jistými rozpaky. Jsem přesvědčen, že tady je zodpovědnost především na nové koalici, aby řekla, v jakém složení chce vládnout,“ míní Petříček.

„Podle mého názoru je Jan Lipavský trošku záminkou Miloše Zemana k tomu vytyčit si hrací pole s novou pravicovou vládou. Není to poprvé, co se Miloš Zeman, stejně jako předchozí prezidenti, aktivně věnoval zahraniční politice. Možná i proto sleduje právě s větším zájmem obsazení ministerstva zahraničních věcí,“ pokračoval bývalý šéf tohoto resortu.

Co je klíčový problém?

Petříček uvedl, že třecí plochy mezi Zemanem a Lipavským jsou v rozcházejících se názorech na vztah s Izraelem, ale i Ruskem nebo Čínou. „Jan Lipavský byl kritický k tomu, co se v těchto vztazích podařilo dosáhnout a netají se tím, že chce dělat hodnotou zahraniční politiku a navázat na tradici české diplomacie v oblasti lidských práv, což Miloš Zeman opakovaně kritizoval,“ řekl Petříček s tím, že Zeman se chtěl více věnovat ekonomické diplomacii.

Zeman Lipavského mimo jiné kritizuje za to, že má pouze bakalářské vzdělání. Přitom například u ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) mu „pouhá“ maturita nevadila. Podle Petříčka byl každý kandidát na post ministra zahraničí jiný a nechce nikoho „kádrovat“. „Myslím, že Jan Lipavský kvalifikaci na tuto pozici má, zahraniční politice se řadu let věnoval. Vzdělání určitě pomůže, ale připomněl bych, že dneska jsou v Evropě ministři zahraničí, kteří vysokoškolské vzdělání nemají. Spíš mi to přijde jako hra na kočku a myš,“ má jasno exministr zahraničí.

S Hamáčkem nekomunikuji

Během rozhovoru padla také otázka, zda bývalý šéf ČSSD Hamáček Petříčkovi ke zvolení místopředsedy poblahopřál. „Přiznám se, že s Janem Hamáčkem poslední dobou moc nekomunikujeme. V tuto chvíli nevím, čemu se chce Jan Hamáček věnovat. Myslím, že se spíše chce z politiky stáhnout,“ dodal Petříček.

Během pátečního sjezdu byl novým předsedou sociální demokracie zvolen Michal Šmarda, Petříček se stal místopředsedou. „Je to spíš nový a velký úkol, jak znovu vrátit důvěru veřejnosti v sociální demokracii. ČSSD si za posledních osm let prošla, zejména kvůli spolupráci s Andrejem Babišem, hlubokou krizí. Pan předseda Šmarda to jasně pojmenoval –⁠ nevěnovat se sami sobě, ale tomu, jak české společnosti prospět,“ vysvětlil Petříček.

Tagy: