reklama

Odmítání Lipavského je Zemanova hra. S Hamáčkem nekomunikuji, prozradil Petříček

Odmítnutí jmenovat Jana Lipavského (Piráti) na post ministra zahraničí je snahou prezidenta Miloše Zemana vytyčit si nová hrací pole s budoucí vládou. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí a současný místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Ten také promluvil o vztazích s bývalým předsedou sociální demokracie a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

reklama

To, zda se nová vláda jmenuje příští týden, stále není jisté. Zeman má za sebou schůzky s jednotlivými nominanty na ministry a už uvedl, že odmítne jmenovat kandidáta na šéfa diplomacie Jana Lipavského z Pirátů. Vládní koalice však za svým člověkem stojí. Pokud bude prezident stále proti, chystá nově vznikající kabinet kompetenční žalobu proti hlavě státu. „Přiznám se, že se mi to sleduje s jistými rozpaky. Jsem přesvědčen, že tady je zodpovědnost především na nové koalici, aby řekla, v jakém složení chce vládnout,“ míní Petříček.

„Podle mého názoru je Jan Lipavský trošku záminkou Miloše Zemana k tomu vytyčit si hrací pole s novou pravicovou vládou. Není to poprvé, co se Miloš Zeman, stejně jako předchozí prezidenti, aktivně věnoval zahraniční politice. Možná i proto sleduje právě s větším zájmem obsazení ministerstva zahraničních věcí,“ pokračoval bývalý šéf tohoto resortu.

Co je klíčový problém?

Petříček uvedl, že třecí plochy mezi Zemanem a Lipavským jsou v rozcházejících se názorech na vztah s Izraelem, ale i Ruskem nebo Čínou. „Jan Lipavský byl kritický k tomu, co se v těchto vztazích podařilo dosáhnout a netají se tím, že chce dělat hodnotou zahraniční politiku a navázat na tradici české diplomacie v oblasti lidských práv, což Miloš Zeman opakovaně kritizoval,“ řekl Petříček s tím, že Zeman se chtěl více věnovat ekonomické diplomacii.

Zeman Lipavského mimo jiné kritizuje za to, že má pouze bakalářské vzdělání. Přitom například u ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) mu „pouhá“ maturita nevadila. Podle Petříčka byl každý kandidát na post ministra zahraničí jiný a nechce nikoho „kádrovat“. „Myslím, že Jan Lipavský kvalifikaci na tuto pozici má, zahraniční politice se řadu let věnoval. Vzdělání určitě pomůže, ale připomněl bych, že dneska jsou v Evropě ministři zahraničí, kteří vysokoškolské vzdělání nemají. Spíš mi to přijde jako hra na kočku a myš,“ má jasno exministr zahraničí.

S Hamáčkem nekomunikuji

Během rozhovoru padla také otázka, zda bývalý šéf ČSSD Hamáček Petříčkovi ke zvolení místopředsedy poblahopřál. „Přiznám se, že s Janem Hamáčkem poslední dobou moc nekomunikujeme. V tuto chvíli nevím, čemu se chce Jan Hamáček věnovat. Myslím, že se spíše chce z politiky stáhnout,“ dodal Petříček.

Během pátečního sjezdu byl novým předsedou sociální demokracie zvolen Michal Šmarda, Petříček se stal místopředsedou. „Je to spíš nový a velký úkol, jak znovu vrátit důvěru veřejnosti v sociální demokracii. ČSSD si za posledních osm let prošla, zejména kvůli spolupráci s Andrejem Babišem, hlubokou krizí. Pan předseda Šmarda to jasně pojmenoval –⁠ nevěnovat se sami sobě, ale tomu, jak české společnosti prospět,“ vysvětlil Petříček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama