reklama

Fiala jednal se Zemanem v Lánech. Pustí se šéf ODS do sporu s prezidentem?

Budoucnost nové vlády v pondělí odpoledne řešil designovaný premiér Petr Fiala (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Ve hře je, že kvůli sporům o adepta na ministerstvo zahraničí Jana Lipavského (Piráti) podá Fiala kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

reklama

Výběr kompetenčních žalob u Ústavního soudu

Zeman versus Havel

20. června 2001 - Ústavní soud (ÚS) potvrdil platnost jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem České národní banky (ČNB). Do funkce jej jmenoval prezident Václav Havel v prosinci 2000. Havlův krok napadl kabinet Miloše Zemana (tehdy ČSSD) s tím, že nebyl kontrasignován premiérem. Ústavní soud tehdy také na Havlův návrh zrušil některé části zákona a potvrdil platnost jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky. Mezi zrušené pasáže zákona patřilo například stanovení hlavního cíle banky, kterým podle novely bylo zabezpečovat cenovou stabilitu.

Amnestie prezidenta Václava Klause

5. března 2013 - Ústavní soud rozhodl, že se nebude věcně zabývat kontroverzní novoroční amnestií prezidenta Václava Klause. Návrh skupiny senátorů na zrušení druhého článku amnestijního rozhodnutí, tedy zastavení kauz trvajících déle než osm let, soudci odmítli. Soud dospěl k závěru, že k přezkoumávání amnestie nemá kompetenci. Jednalo se v podstatě o definitivní potvrzení amnestie. Ústavní soud již v únoru 2013 odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé amnestie. Důvody byly spíše formální - jednak soudci upřednostnili dříve doručený senátorský návrh, jednak dospěli k závěru, že městský soud neměl oprávnění požadovat zrušení celého amnestijního rozhodnutí.

Žaloba Senátu na Klause kvůli velezradě

27. března 2013 - ÚS rozhodl, že se tehdy už bývalý prezident Václav Klaus se nebude zodpovídat z údajné velezrady v souvislosti s amnestií, otálením podpisu smluv a dalšími kroky. Soud zastavil řízení o žalobě podané Senátem. Důvodem bylo to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel. Soudci dospěli k závěru, že se údajným proviněním v prezidentské funkci už zabývat nemohou.

Fiala zamířil na lánský zámek ve čtyři odpoledne. Kromě personálního složení vlády by spolu prezident s premiérem měli probrat i termín jmenování vlády. Podle dřívějších vyjádření by ke jmenování mohlo dojít v pátek 17. prosince.

Lídři pětikoalice mají v půl šesté v Hrzánském paláci ohlášenou tiskovou konferenci, na které chtějí komentovat výsledky jednání se Zemanem a další postup.

Prezident už minulý týden řekl, že Lipavského jako šéfa české diplomacie nechce. Podle Zemana nemá někdejší pirátský poslanec dostatečnou kvalifikaci. Prezidentovi vadí také údajné odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v nedělní Partii na CNN Prima NEWS řekl, že věří, že prezident jmenuje vládu jako celek. Důvody pro odmítnutí Lipavského označil za „naprosto smyšlené“. Fiala už několikrát zdůraznil, že pokud Zeman nebude akceptovat předložený návrh na složení vlády, podá kompetenční žalobu.

Jedná se o mimořádný krok. Ke kompetenční žalobě kvůli nejmenování ministra ještě žádný premiér nepřistoupil. „Je to neprošlapaná cesta, takový spor tady ještě nebyl,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS advokát Ondřej Preuss.

Zeman odmítl Šmardu i Pocheho, ČSSD vždy ustoupila

Exprezident Václav Klaus označil kompetenční žalobu za degradaci politiky. „Je nedůstojné, aby byl politický problém, jehož řešení vyžaduje kompromis, převáděn podáním žaloby na soudní systém. Tak se věci v politice řešit nesmí, je to naprostá degradace politiky a politického systému,“ vyjádřil se Klaus v rozhovoru pro web iDNES.cz.

Zeman v minulosti odmítl jmenovat několik ministrů. V roce 2018 se prezident postavil proti tomu, aby v Černínském paláci usedl tehdejší europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). O rok později Zeman nechtěl jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu z ČSSD. Šmarda se o víkendu stal novým šéfem sociálních demokratů.

V roce 2019 se v sociální demokracii kvůli nejmenování Šmardy o podání kompetenční žaloby spekulovalo, tehdejší předseda ČSSD Jan Hamáček k ní ale nepřistoupil. Říkal pouze, že ústava nezná možnost, že by měl prezident hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra. Sociální demokraté nakonec ustoupili a na ministra kultury navrhli Lubomíra Zaorálka, kterého Zeman jmenoval bez problémů.

Lipavský a zahraniční politika

Jan Lipavský byl v minulém volebním období poslancem za Piráty. Věnoval se především zahraniční a bezpečnostní politice. Byl místopředsedou zahraničního výboru a výboru pro obranu. Aktivní byl i v otázkách migrace a kybernetické bezpečnosti.

Lipavský se kriticky stavěl především k diplomatickým vztahům Česka s Čínou a Ruskem. „Pokud chceme vést s Čínou rovný dialog, musíme nejdříve sami přestat ohýbat záda,“ prohlásil na semináři Čína v mezinárodních vztazích, který uspořádal v říjnu 2019  a který souvisel s bezpečnostními hrozbami, jimž Česko čelí kvůli ekonomickým aktivitám Číny na našem území. Například rok předtím varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost před technologiemi firmy Huawei.

V současnosti Lipavský uvádí, že s Čínou je nutné udržovat diplomatické styky, ale Česko se nemůže vzdát svých hodnot, demokratických principů ani boje za dodržování lidských práv. V souvislosti s vypuknutím pandemie koronaviru také apeloval na to, aby česká vláda žádala po Číně náhradu škod za to, že lhala a má velký podíl viny na nekontrolovatelném šíření epidemie do celého světa.

Kritický byl Lipavský k Zemanovi i k české diplomacii v době vrbětické kauzy. Zemana označil za šiřitele konspirací a podporovatele dezinformací. Za skandální považoval i fakt, že se jen několik týdnů od zveřejnění celé kauzy český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka zúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí u příležitosti konce druhé světové války.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama