Kvůli pandemii koronaviru je na obzoru kolaps nemocnic a obřím denním nárůstům počtu nakažených neulevila ani tvrdá vládní opatření, která však podle odborníků přišla pozdě. V jiné perspektivě se ale zřejmě pohybuje skupina lidí, která koronavirus popírá či zlehčuje. Jedná se o některé české celebrity, ale také o řadu renomovaných lékařů. Proti vládním nařízením navíc brojí tisíce lidí, přičemž někteří i demonstrují.
Již na začátku října se skupina známých lékařů rozhodla vystoupit proti vládě a restriktivním opatřením otevřeným dopisem. V něm sice připouští, že koronavirová pandemie tvrdě dopadla na Česko, ale opatření, která mají zabránit jejímu šíření, podle nich mohou ublížit více než nemoc jako taková. Petice má aktuálně téměř 75 tisíc podpisů.
Pod výzvou jsou podepsány i takové osobnosti ze světa medicíny jako Radkin Honzák, Jan Pirk či Jan Hnízdil. Jedním ze signatářů petice je i předseda České stomatologické komory Roman Šmucler. „Hodně lidí v České republice i na západě je vyděšených. Byl bych pro chytré metody, ne plošné. Koronavirus tu už bude navždy. Epidemie skončí, až nějaký politik řekne, že je konec,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS Šmucler.
Podobně hovořil i jiný ze signatářů. „Testování je hon na zdravé lidi a ze zdravých lidí se poté vyrobí pacienti. Člověk je nakažlivý týden, ale pozitivní měsíc,“ prohlásil v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Jan Hnízdil.
Odložme roušky, nic se nestane, říkal v srpnu Žaloudík
V textu petice lékaři uvádí, že jsou proti narychlo vyrobené očkovací vakcíně proti COVID-19 či že karanténní opatření nemají opodstatnění, nýbrž pouze „posilují strach a nejistotu a zhoršují beztak špatnou hospodářskou situaci. Nepříznivě mluví i o rouškách. „Dlouhodobé nošení roušky nepřispívá ke zdraví toho, kdo ji nosí. Zavádění roušek ve školách je zcela v rozporu se zdravým rozumem,“ uvádí lékaři v textu petice s tím, že uzavření škol kvůli nemoci je „nesmyslné, neboť prodělání onemocnění dětem neublíží“.
Jedním z lékařů, kteří prosluli svou kritikou vládních nařízení, je i onkolog a senátor za ČSSD Jan Žaloudík. Ten mezi tvůrce lékařské petice nepatří, ale vůči opatřením promlouval již dlouho před zveřejněním textu. Ještě v srpnu například prohlásil, že by nejradši byl pro odložení roušek. „Choval bych se tak jako loni či předloni touhle dobou. Vůbec nic se nestane,“ prohlásil Žaloudík ve vysílání CNN Prima NEWS.
Nenechám si v hlavě šťourat špejlí, hlásila Csáková
Vyloženě mezi odmítače koronaviru pak patří některé celebrity. Nedávno se svým názorem vystoupila například zpěvačka Ilona Csáková. „Nenechám si v rámci plošného testování šťourat v hlavě špejlí, protože ti, co to nařizují, jedou podle scénáře Billa Gatese a WHO (Světová zdravotnická organizace – pozn. red.) a zadruhé do mě ani do mých dětí nebude nikdo rvát žádnou vakcínu, která je ba naopak kontraproduktivní,“ napsala v polovině října zpěvačka.
S nařízeními nesouhlasí ani Daniel Hůlka. Ten se kvůli nim dokonce rozkmotřil s prezidentem Milošem Zemanem, jehož byl dosud příznivcem. Hůlka od něj dokonce obdržel státní vyznamenání, které mu však kvůli rozdílným postojům plánoval vrátit. „Zklamal jsi mě, Miloši. Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc,“ napsal Hůlka v dopise Zemanovi. Hůlka navíc vystoupil na demonstraci, na které požadoval zrušení opatření.
Kritická směrem k pandemii koronaviru byla i další zpěvačka Bára Basiková. Ta se opřela zejména do politiků a jejich opatření. „Ať už držej hubu a neotravujou nás všema katastrofickýma kecama, ať už nás přestanou děsit, ničit, připravovat o zdravej rozum a o práci,“ napsala na Facebooku zpěvačka ostře. Následně uvedla, že odborníci „říkají úplně něco jiného než to, co nám vnucují politici a ostatní panáci v televizi“.
Do pražské demonstrace promluvili i chuligáni
Proti opatřením kromě zmíněných lékařů a celebrit je také řada běžných občanů. Již před dvěma týdny se odpůrci opatření sešli na Staroměstském náměstí. Na dva tisíce lidí, které doplnili i fotbaloví a hokejoví fanoušci. Drtivá většina z nich podle záběrů neměla roušky, někteří z nich je pak měli stažené pod nosem, čímž se jejich účinnost rovná de facto nule.
Po výstupu několika řečníků došlo k tomu, že se několik stovek demonstrantů dostalo do potyček s policisty. Desítky lidí byly kvůli tomu zadrženy a došlo i na zranění, byť ne vážná. Vzduchem létaly dlažební kostky i vyrvané odpadkové koše, policisté museli použít i vodní děla.
K dalším demonstracím došlo v Praze ve středu 28. října na státní svátek vzniku samostatného Československa. Jeden z protestů byl na náměstí Republiky. Podle platných opatření se mohlo shromáždění účastnit maximálně 100 lidí, další stovky však sledovaly demonstraci opodál. Protesty probíhaly i na Staroměstském náměstí a na Klárově.