Odpovídej, Rafo. Nad Nadalem se dál vznáší oblak pochybností, mohou za to zázračné injekce

Rafael Nadal začátkem června opět ovládl Roland Garros. Králem pařížského grandslamu se stal už počtrnácté v kariéře. Tentokrát ho ale cesta na trůn pořádně bolela kvůli chronickému onemocnění chodidla. Španělský tenista krotil nepříjemné signály nohy injekcemi a díky tomu zvládl dotáhnout turnaj do vítězné tečky. Ale právě zázračné sérum zůstává i po více než měsíci kontroverzním tématem.

Nadalův chorobopis pomalu vydá na knihu. Zdraví tenistovi nedalo pokoj ani na nedávném Wimbledonu. Trhlina v břišních svalech byla natolik závažným problémem, že se ho španělský bojovník ani nezkusil kvůli semifinále londýnského turnaje překonat. Odstoupil, čímž do finále automaticky pustil svého soupeře Nicka Kyrgiose.

Nadalovi se postavilo do cesty za kalendářním grandslamem zranění. Z Wimbledonu odstoupil

Španělský tenista Rafael Nadal vzdal kvůli zranění břicha start v pátečním semifinále Wimbledonu proti Australanovi Nicku Kyrgiosovi. Na trávě v All England Clubu tak rekordní 23. grandslamový titul nezíská. Vítěz Australian Open a Roland Garros to oznámil na tiskové konferenci. Přišel tím o možnost vybojovat třetí titul z turnajů velké čtyřky za sebou a tím i o šanci na takzvaný kalendářní grandslam.

O měsíc dříve zvládl zkrotit intenzivní volání Müller-Weissova syndromu, chronického onemocnění chodidla. Díky speciálním injekcím se zbavil velkých bolestí, v podstatě zlobící spodní část levé nohy umrtvil. „Hrál jsem bez citu v noze. Hrál jsem díky injekcí píchnuté do nervu, noha vlastně spala,“ přiznal krátce po triumfu na Roland Garros antukový král.

Kolik injekcí si takové absolvování kompletních dvou týdnů turnaje vyžádalo? Tuto otázku následně Nadalovi položil jeden z novinářů. „Je lepší, když to nevíte,“ zněla odpověď.

Někdo 36letého Nadala rázem obdivoval za velkou odolnost, část sportovního světa začala spekulovat, jestli se rodák z Mallorky nedostal za povolenou mez. Jinými slovy: „Nenamočil se Nadal v Paříži do dopingu?“ Zástupci cyklistického světa – který je v souvislosti s povzbuzujícími látkami vzhledem k velkým skandálům pod drobnohledem – si mysleli, že ano.

Je Nadal skutečně takovým vzorem?

Francouz Guillame Martin podotkl, že v jeho sportu je podobná léčba zakázaná. Také dodal, že kvůli zraněním přišel o dva roky kariéry, protože na rozdíl od Nadala si nemohl vypomoct injekcemi, které by ho dostaly do patřičné kondice. Martinův krajan a cyklistický kolega Thibaut Pinot ohledně triumfu tenisty v Paříži poznamenal stručně: „Hrdinové dneška.“

Tím pobouřil, a tak dále vysvětloval. „Proč? Protože mám své přesvědčení, způsob vidění sportu a sportovního výkonu možná jiný než vy? Můj tweet, který vyvolává tolik reakcí, padl na Nadala, ale mohl to být golfista, jezdec na koni, házenkář, basketbalista, šermíř, hráč ragby, vzpěrač, lyžař, fotbalista, surfař, cyklista a tak dále,“ napsal začátkem června jezdec týmu Groupama-FDJ, který momentálně ve své domovině šlape do pedálů na slavné Tour de France. „Metody používané Nadalem jsou v mém sportu, který je bohužel tak odsuzován, prostě zakázány. To jen na upřesnění onoho stesku v mém tweetu,“ doplnil.

Ten nejzraněnější je teď historicky nejlepší. Jak Nadal porazil své protestující tělo

Vrátí se ještě „Rafa“? A jestli ano, tak bude schopný znovu útočit na největší trofeje? Loni v létě se zdálo, že ve vzduchu visí odchod do důchodu. Kariéru Rafaela Nadala přibrzdilo – už poněkolikáté – vážné zranění. Podobně jako Roger Federer předčasně ukončil sezonu a budoucnost byla nejistá. Veškeré pochybnosti zmuchlal a zahodil, hned při první příležitosti. Vyhrál Australian Open a v počtu grandslamových titulů je nejúspěšnějším tenistou všech dob.

Nadalova zázračná léčba nevrtá hlavou pouze dvěma zmíněným cyklistům. Více odpovědí chce i německý odborník na doping a farmakolog Fritz Sörgel. Vyjádřil nespokojenost kvůli tomu, že veřejnost neví nic o tom, jaká konkrétní látka se v injekcích nacházela. „Pokud jde o látku, která je na seznamu dopingové agentury WADA, ale potřebuje ji užívat kvůli zmiňovaným bolestem v noze, musí mít na její užívání výjimku. Tím pádem musí mít i oficiálně potvrzenou diagnózu,“ vysvětlil Sörgel pro televizní stanici Sport1.

Dopingový expert také připojil, že „sportovec, který může fungovat ve sportu jen díky tomu, že přijímá tuny léků, je povinen říct, jak konkrétně léčba funguje“. Rovněž zpochybnil Nadalovo renomé: „Vyvstává otázka, zda je Nadal skutečně nadále takovým vzorem, když může dělat svůj sport jen díky těmto prostředkům.“

Pro miliony fanoušků z různých koutů světa ale bylo vítězství košer a Nadal u nich stále zůstává zaškatulkovaný jako „nadčlověk“. Už jen kvůli tomu, kolik zdravotních strastí překonal v minulosti. A že jim navzdory je aktuálně podle počtu grandslamových titulů, kterých získal 22, nejlepším tenistou historie.

Tagy:
zranění Rafael Nadal tenis doping sport Roland Garros chronická onemocnění Thibaut Pinot Müller-Weissův syndrom Guillame Martin Fritz Sörgel