V jižní provincii Sindh v Pákistánu rapidně přibývá HIV pozitivních dětí. Podle úřadů za vyvolání ohniska může tamní pediatr, který měl opakovaně používat jednu jehlu. Jsme odsouzeni k zániku, vzkázali obyvatelé agentuře AFP.
Mnoho rodin v Pákistánu dosud o HIV nikdy neslyšelo, nyní však dominuje v jejich životech. Lékař Muzáfar Ghangro měl opětovně používat injekční stříkačky a za dva roky se proto počet dětí s HIV v regionu více než ztrojnásobil. Podle údajů provinčního ministerstva zdravotnictví se jedná o více než 1500 případů, informuje web France 24.
V důsledku katastrofy bylo ve venkovském městě Rota Dero založeno největší pákistánské centrum pro testování a léčbu HIV. Postižené rodiny si však musí další náklady vyplývající z nemoci hradit samy.
„Říkají nám, abychom šli na další testy v soukromých nemocnicích, ale nemáme dostatek peněz,“ řekl jeden z tamních obyvatel pro agenturu AFP a popsal, že jeho syn nadále trpí horečkou, bolestmi břicha a ledvin.
Pákistánské veřejné nemocnice, které se nacházejí převážně ve městech, jsou často chaotické a neefektivní, takže venkovské rodiny se mohou spoléhat i na soukromé kliniky, které si však jen zřídka mohou dovolit.
Doposud zemřelo nejméně 50 nakažených dětí, uvedla pediatrická specialistka Fatima Mirová z Univerzity Aga Khan v Karáčí, která údaje analyzovala. Úřady tak obvinily z vyvolání ohniska oblíbeného dětského specialistu Muzáfara Ghangroa.
Pákistánský pediatr je v současné době na svobodě, byl propuštěn na kauci. Popírá obvinění vznesená proti němu a uvedl, že se proti němu další lékaři spikli, protože má úspěšnou praxi.
Nařízení se obcházejí
„Věci jsou tak špatné, jaké byly v době vypuknutí epidemie,“ řekl lékař Imran Akbar Arbani, který na případ upozornil a který označil nezákonné praktiky v zemi za „nemilosrdné“. Rafiq Khanani, lékař a prezident Pákistánské společnosti pro infekční nemoci, sdělil, že předpisy jsou neúčinné nebo jsou v praxi ignorovány.
V návaznosti na skandál vláda zakázala používání jiných než jednorázových jehel s automatickým zamykáním, které nelze znovu nasadit. Sindhský úředník ve zdravotnictví, který nechtěl být jmenován, však agentuře AFP řekl, že mnoho lékařů zákaz obcházelo a stále kupovalo levnější modely. Dětská specialistka Fatima Mirová dodala, že úspěšné hromadné testování pomohlo identifikovat většinu obětí a zpomalit další přenosy.
Pákistán však nyní musí jít nad rámec životně důležitých antiretrovirotik a nabídnout pacientům komplexnější péči, řekla agentuře AFP Ayesha Isani Majeedová, vedoucí vládního Národního programu kontroly AIDS.
„Jsme velmi chudí. Jak se probudím se sluncem, začnu pracovat. Kdo jiný teď bude dětem dávat pravidelně léky?“ řekla 25letá matka, která se také nakazila virem. Vláda přitom infikovaným neposkytuje antibiotika ani multivitaminy. „Jsme odsouzeni k zániku,“ dodala.