Hned v první den olympijských her mohl svět vidět, v jak „svobodné“ zemi se událost koná. Na vlastní kůži zažil nezvyklé chování reportér nizozemské stanice NOS. Při živém vstupu do vysílání stál poblíž stadionu Ptačí hnízdo, na kterém proběhl zahajovací ceremoniál. Zničehonic k němu přistoupil muž, jenž měl na ruce pásku „bezpečnostní dobrovolník“. A novináře vlekl pryč.
Mnozí kritici už několik let Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) vyčítají, že v Pekingu hry nikdy neměly být přiděleny. Zmiňují to, že jde o totalitní stát, ve kterém lidská práva vytrvale trpí, Ujgurové mizí v koncentračních táborech a je uplatňována tvrdá cenzura.
Ta se vztahuje na místní občany, ale něco z běžného života Číňanů okusil i nizozemský reportér Sjoerd den Daas. Jeho vstup zpřed stadionu narušila bezpečnostní služba. Jeden muž chytil novináře kolem těla a popostrkával ho dál od kamery, do toho křičel. Druhý se pak snažil zakrýt objektiv. I přes komplikaci se Den Daas snažil svoji práci dokončit a šokované moderátorce ve studiu odpovídal i ve chvíli, kdy už nebyl osvětlený a nacházel se vpovzdálí.
Onze correspondent @sjoerddendaas werd om 12.00u live in het NOS Journaal door beveiligers voor de camera weggetrokken. Helaas is dit steeds vaker de dagelijkse realiteit voor journalisten in China. Hij is in orde en kon zijn verhaal gelukkig een paar minuten later afmaken pic.twitter.com/GLTZRlZV96
— NOS (@NOS) February 4, 2022
„Bohužel se to pro novináře v Číně stále více každodenní realitou. Je v pořádku a svůj vstup zvládl dokončit o několik minut později,“ poznamenala stanice NOS na Twitteru. Není přitom jasné, proč byl odtáhnut ve chvíli, kdy pouze před stadionem mluvil o zahajovacím ceremoniálu.
Jednorázová záležitost
Šéfredaktor NOS Marcel Gelauff v nizozemských novinách Algemeen Dagblad důrazně uvedl, že jde o „bolestnou ilustraci“ nedostatku svobody médií v Číně.
„Samozřejmě jsme byli v kontaktu s NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ konstatoval mluvčí MOV Mark Adams. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. On (reportér) pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před znovu kamerou vystoupit. Tyhle věci se stávají a myslím, že je to jednorázové. Doufám. Ujišťujeme vás, že v rámci uzavřené bubliny budete moci pokračovat ve své práci,“ řekl dále.
Mezinárodním sportovcům prý také úředníci nařídili, aby během her nemluvili o čínské agresi, útlaku nebo porušování lidských práv. Dost se totiž hovoří o tom, jak je to s odposloucháváním a monitorováním aktivit olympioniků. Řada výprav s sebou do Pekingu vzala speciální nové telefony bez jakékoliv konverzační historie, aby si čínští „špehové“ nemohl počíst.
K tomu jsou sportovci dost omezování v pohybu, ale za to může hlavně pandemie, nikoliv Čína. Celá olympiáda se odehrává v takzvané uzavřené smyčce ve třech samostatných bublinách. Žádné výlety nejsou povoleny, dovoleno je cestovat pouze mezi ubytováním a sportovišti. Organizátoři udělali vše pro to, aby účastníci včetně novinářů či podpůrných týmů nepřišli do kontaktu s „běžnými“ obyvateli.