Výcvik palubních průvodčích
Zůstali naživu jen díky tomu, že nepodlehli panice, striktně se drželi pokynů a ihned se evakuovali. Cestující na palubě letadla Airbus A350, které se v úterý na tokijském letišti Haneda srazilo s letounem pobřežní stráže, popsali, co všechno během hororové události zažili. Někteří z nich uvedli, že se záchranou již nepočítali. Všech 379 lidí na palubě nakonec přežilo. V případě šestičlenné posádky letounu pobřežní stráže přežil pouze kapitán.
K nehodě došlo v úterý večer místního času na tokijském letišti Haneda. Letadlo Airbus A350 společnosti Japan Airlines s 379 lidmi na palubě se srazilo s letounem pobřežní stráže. Pět obětí pochází ze šestičlenné posádky letounu Bombardier Dash-8 pobřežní stráže, který se chystal dopravit pomoc lidem postiženým pondělním ničivým zemětřesením na japonském poloostrově Noto.
U obrovitého Airbusu A350, který začal po srážce hořet, se podařilo dostat všechny cestující i členy posádky do bezpečí. Podle expertů oslovených CNN mohlo mít jakékoliv zpoždění evakuace katastrofální následky. Cestující se naštěstí evakuovali bezprostředně po zaslechnutí výzvy, aniž by si s sebou brali příruční zavazadla. Díky této skutečnosti přežili.
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Na letišti Haneda v Tokiu vzplálo letadlo se zhruba 400 lidmi na palubě. Zdroj: AP
„Slyšel jsem výbuch asi deset minut poté, co jsme vystoupili z letadla. Je zázrak, že jsme přežili,“ řekl agentuře Reuters 28letý cestující Tsubasa Sawada. Po srážce letadel byl prý přesvědčen, že na palubě zemře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inferno na letišti v Tokiu mohlo být mnohem tragičtější. Co zachránilo životy cestujících?
Podobně se vyjádřila další pasažérka v rozhovoru pro japonskou televizi NHK: „Upřímně řečeno, myslela jsem, že nepřežijeme. Proto jsem poslala textovou zprávu rodině a přátelům na rozloučenou, že letadlo hoří.“
Satelitní snímky zkázy: Zemětřesení rozmetalo západ Japonska, záchranáři bojují o čas
Náročné pátrání po přeživších, špatné počasí a neustálé následné otřesy. S tím vším se musejí v Japonsku vypořádat záchranáři, kteří v troskách hledají zraněné. Záchranu komplikují poničené silnice, proto také vázne zásobování těch, kteří přežili. V oblasti navíc silně prší a hrozí sesuvy půdy. Mimo domov zůstává přes třicet tisíc lidí a další desetitisíce domácností jsou bez vody nebo elektřiny. Počet obětí po zemětřesení v Japonsku už vystoupal na 73, zraněných jsou nejméně tři stovky. Rozsah zkázy dokumentují satelitní snímky.
Piloti Airbusu přitom zpočátku neznali plný rozsah vážnosti situace. Podle webu Daily Mail během přistání nevěděli, že je letadlo v plamenech, dokud je o tom neinformovala hlavní letuška. Mezitím se paluba plnila kouřem a zvyšovala se teplota.
Navzdory strachu cestující uvnitř stroje nepropadali panice. Další pasažér Satoshi Yamake řekl CNN, že po přistání zpočátku necítil nic neobvyklého. „Jenže pak jsme viděli oheň vycházející z motorů. Cítili jsme trochu kouře, ale cestující moc nepanikařili,“ uvedl. „Vzhledem k tomu, že jsme přistáli, jsem myslel pozitivně,“ dodal. Ven vyšel pouze s mobilním telefonem, všechno ostatní nechal na palubě.
Incident zaznamenaly i další osoby, které se tou dobou nacházely na letišti. „Seděl jsem v jiném letadle na sedadle u okna. Zrovna jsme se chystali vzlétnout, když jsme uslyšeli velkou ránu. Podívali jsme se z oken a viděli obrovskou stopu plamenů šlehajících po ranveji,“ řekl pro CNN Guy Maestre, který navštívil Japonsko z Philadelphie.
Nehodu vyšetřuje japonský dopravní úřad, oddělené vyšetřování vede také japonská policie. Incident obestírá stále řada nejasností včetně toho, jak se mohly oba stroje ocitnout na stejné ranveji.