360°, Tomio Okamura, Jan Lipavský, Jiří Just, Tomio Okamura, Jan Lipavský - 11.8. v 21:19
V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se velmi ostře střetli předseda SPD Tomio Okamura a poslanec Jan Lipavský (Piráti). Předmětem hádky byl eskalující spor mezi Běloruskem a státy, které tvoří východní hranici Evropské unie. Okamura by Lotyšsku doporučil, aby z EU vystoupilo a v nejhorším případě začalo střílet do migrantů, které jim na hranici Bělorusko vpouští. Lipavský tento návrh označil za nechutný.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nejspíš úmyslně vypouští masy migrantů z Blízkého východu k hranicím Litvy, Lotyšska i Polska. Běloruští policisté mají dokonce vybízet běžence k přechodu přes hranice těchto zemí.
Litva i Polsko se migranty snaží dostávat zpět do Běloruska. Lotyšská vláda se rozhodla vyhlásit od středy 11. srpna do 10. listopadu nouzový stav ve třech krajích ležících poblíž hranice, odkud do země migranti proudí.
Lotyšští pohraničníci mají dovoleno použít fyzickou sílu a speciální prostředky, aby migranty vraceli zpět. Tomio Okamura něco takového považuje za samozřejmost.
„SPD říká jasně: Státy mají právo použít veškerou sílu včetně střelných zbraní, aby zastavily nelegální migraci. My máme právo hájit svoji zemi, ta země je naše a není nějakých arabských nebo muslimských migrantů. (...) Jestli se Lotyšsko chce postavit migraci, nejlepší by bylo, kdyby vystoupilo z Evropské unie a mohlo by mít svou vlastní azylovou politiku,“ uvedl.
Proti tomu se ostře ohradil pirátský poslanec Jan Lipavský. „Vystupovat z Evropské unie je nejextrémnější řešení. A že by pan Okamura pohraniční stráži radil, aby střílela? To mi přijde nechutné,“ řekl.
Šéf SPD poté zdůraznil, že ke střílení by se měly státy uchýlit jen v nejrizikovějších případech. Z celé krize na východních hranicích Evropské unie obvinil instituci samotnou.
Jsme ve válce, tvrdí Litva. Běloruská „cestovka“ sváží do země tisíce uprchlíků
Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.
„Lukašenko využívá neschopnosti Evropské unie, která láká migranty svou politikou. Je to čistě střet nabídky a poptávky. Japonsko či Austrálie nikomu promigrantskou politiku nenabízí a nikdo jim tam nikoho neposílá,“ zmínil Okamura. Podle něj by krizi vyřešil odmítavější přístup EU k otázce migrace.
Lukašenko se chová jako bandita
Lipavský vidí problém spíš v samotném Bělorusku. „Země otevřela své hranice, porušuje mezinárodní závazky a vystupuje jako zdivočelý stát. Lukašenko se chová jako bandita, a s ním musíme jednat bez rukavic. EU musí přistoupit k dalším sankcím,“ doporučil.
Debata se poté zvrhla spíš do vzájemných osobních útoků. Okamura Lipavského označil za naivního a nevzdělaného politika. Připomněl také výrok šéfa Pirátů Ivana Bartoše z roku 2009 o muslimské Evropě. „Jestli budou Piráti v příští vládě, bude to konec České republiky,“ varoval v závěru.
Pirátský poslanec v reakci na to zmínil teroristický útok, který v roce 2017 spáchal důchodce a velký podporovatel SPD Jaromír Balda. „Pan Okamura lže. Piráti s kvótami nesouhlasí, máme to v našem programu. EU potřebuje silný bezpečnostní systém v rámci vnějších hranic, aby ty vnitřní mohly být volné,“ dodal.
Tomio Okamura (SPD) by Lotyšsku doporučil, aby vystoupilo z EU. Zdroj: CNN Prima NEWS