Do německého Spolkového sněmu se ve středu sjela celá rodina Scholzových. Na galerii seděli rodiče Christel a Gerhard, o kousek vedle také bratři Ingo a Jens a společně sledovali volbu nového německého kancléře. Stal se jím jejich syn a bratr Olaf Scholz, který po 16 letech střídá Angelu Merkelovou.
Přímo v sále také viděli, jak třiašedesátiletý Olaf Scholz složil přísahu. Podle otce Gerharda jde úspěch s velmi dlouhým náběhem – v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild prozradil: „Je to něco povznášejícího, pocit štěstí. Když mu bylo 12 let, řekl mi, že chce být kancléřem.“ A po 51 letech Olaf Scholz svého cíle dosáhl.
„Řekl jsem mu, že jsem se před 63 lety postaral o to, aby nevypadl z auta. Nyní se bude setkávat s největšími světovými osobnostmi. Až tady zjistí, jak daleko se dostal,“ doplnil pyšný otec Scholz.
Němečtí novináři hned využili nahrávky a složili k sobě Scholz a stolz, což znamená pyšný či hrdý, a jeden z článků opatřili titulkem Rodina Scholzových je pyšná.
Gerhard Scholz (86 let), který pracoval jako obchodní zástupce a ředitel v textilním průmyslu, popsal dětství svého syna Olafa takto: „Nikdy se nemusel učit, všechno mu šlo samo, což štvalo bratry.“ Podle otce byl Olaf vzorným žákem, až „všeználkem“. „V latině se od něj učitel mohl učit,“ pobavil okolí Gerhard Scholz.
Bratři vydělávají více než nový kancléř
Po zvolení a složení přísahy zatleskali svému staršímu bratrovi také Ingo (60 let), ředitel divize v hamburské IT společnosti, a Jens (62 let), profesor medicíny a od roku 2009 prezident univerzitní nemocnice v Kielu v severoněmecké spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Oba vždy jednají podle Bildu diskrétně a vyhýbají se veřejným prohlášením. To mimochodem platilo i pro Olafa, nejznámějšího člena sourozenecké trojice. To se však středou 8. prosince 2021 mění. Na jeho rozhodnutí a následná veřejná vystoupení budou čekat desítky milionů Němců, ale také lidé ve světě.
Reportéři Bildu přišli krátce po nástupu Olafa Scholze do nové funkce s informací, že jeho bratři na něj stále mají finanční náskok, protože ve svých pozicích vydělávají více než on jako kancléř. Jeho základní plat činí 25 tisíc eur, v přepočtu 640 tisíc korun měsíčně, k tomu bere jako poslanec Spolkového sněmu 10 413 eur (266 tisíc korun).
„Mám tři syny. Všichni tři jsou úspěšní. Ale kancléř z nich vydělává nejméně,“ pravil lakonicky Gerhard Scholz.