Rázné řešení drahých potravin: Omezme slevy, navrhují potravináři. Obchodníci se bouří

Konec slevám v obchodech?

Pokud omezíme slevy v obchodech, potraviny zlevní. Tvrdí to Potravinářská komora, podle které se slevové akce utrhly ze řetězu a některé zboží je obrovsky nadhodnocené. Potravináři navíc poukazují na data, že Češi plýtvají potravinami, což se dá přičíst i hromadnému nakupování jídla v akcích. Obchodníci ale s návrhem rezolutně nesouhlasí a varují, že v případě omezení slev by základní potraviny ještě více zdražily.

Slevy v obchodech jsou pro české zákazníky velkým tématem. Oblíbenost akcí ještě vzrostla během prudké inflace, která trápila spotřebitele téměř dva poslední roky. Během této doby zdražily základní potraviny i o několik desítek procent, přičemž vybrané produkty si stále drží vyšší cenovou hladinu. Týká se to například vajec nebo másla.

ČTĚTE TAKÉ: Zlevnění potravin se zřejmě nedočkáme. Proč nemohou ceny vajec, mléka nebo másla klesnout?

Podle Potravinářské komory by bylo vhodné, aby se pravidla pro slevy v obchodech změnila. Vychází totiž z dat agentury NielsenIQ, že v roce 2023 se prodalo 65 procent zboží v akcích. „Loňský rok výraznou změnu nepřinesl. U některých tržeb připadá i přes 90 procent na zboží v promoční akci. V západních státech je podíl zboží zakoupeného v akci většinou pod 30 procent,“ uvedla komora pro CNN Prima NEWS.

Pokud by se podle potravinářů slevy omezily, tak by se tím snížily i regálové ceny, které jsou přehnaně vysoké. „Jde však o velmi citlivou záležitost, rozhodně Potravinářská komora nechce regulovat ceny, jak se nám snaží někteří vnutit,“ uvedla komora.

Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová dříve pro CNN Prima NEWS řekla, že by se slevové stropy mohly zavést například na úrovni 30 až 40 procent. A to z toho důvodu, že se některé zboží za regálové ceny téměř neprodává.

Proti se ale ostře staví Svaz obchodu a cestovního ruchu pod vedením Tomáše Prouzy. Ten kritizuje zejména dvě věci, které chce komora prosadit do zákona. A to zákaz prodeje pod nákupní cenou a právě zastropování slev. „U prvního návrhu tedy chtějí obchodníkovi zakázat, aby mohl lákat zákazníky tím, že nějakou potravinu nabídne výrazně levněji než konkurence i za cenu vlastní ztráty. Dodavateli to přitom může být jedno, za danou potravinu dostane zaplaceno stejně, naopak obchodník se dobrovolně vzdá svého zisku,“ řekl pro CNN Prima NEWS Prouza.

Ten také uvedl jeden příklad, kdy obchodníci přistupují k prodeji pod cenou. „Jedním z typických produktů, kde se tato strategie uplatňuje dlouhodobě, je máslo – a čeští výrobci másla jsou stále ziskoví, takže jim to nijak neubližuje,“ řekl Prouza.

Zastropování by znamenalo skokové zdražení základních potravin

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu také varuje, že v případě zastropování cen by došlo ke skokovému zdražení základních potravin. A to až o 20 až 30 procent. „Tyto potraviny jsou ve slevách výrazně častěji a pro zranitelnější skupiny obyvatel (důchodci, samoživitelky, studenti atd.) tvoří významnou část nákupního koše,“ řekl Prouza.

Oproti tomu by došlo k poklesu cen různých prémiových potravin. Podle svazu by tedy návrh Potravinářské komory znamenal zdražení potravin nejchudším a zlevnění produktů pro bohaté. „A je otázkou, proč s touto kampaní za zhoršení situace chudším obyvatelům Česka přicházejí zrovna v době před volbami,“ dodal šéf svazu obchodníků.

Sníží se plýtvání, namítají potravináři

Potravináři ale argumentují i nižším plýtváním. Spotřebitelé se totiž během extrémně nízkých cen snaží zbožím předzásobit. Potraviny ale pak nejsou schopni spotřebovat a jsou nuceni je vyhazovat. „Mnohem rozumnější je držet stálou a přiměřeně nízkou cenovou hladinu. Ve slevě se navíc prodá významně více zboží než za běžnou cenu, což rozkolísává i plynulost dodavatelského řetězce,“ uvádí komora.

V případě velkých slev totiž podle potravinářů dochází k velkému odběru, což podporuje neefektivitu v nákupním řetězci. V těchto případech nejsou schopni ani lokální producenti vykrývat nedostatkové zboží a zákazníci se dočkají pouze potravin horší kvality z dovozu.

Politici o regulaci neuvažují

O regulaci slev současná vláda ústy ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zatím neuvažuje. „Pokud se lidé soustředí a porovnávají ceny, tak to dělají ve svém zájmu a není žádný důvod, aby jim v tom stát jakkoliv bránil,“ řekl šéf státní kasy pro CNN Prima NEWS.

Podobný postoj zastává také opoziční ANO. Exministryni financí Aleně Schillerové však vadí, že se ze slevových cen v podstatě staly ceny normální a lidé tak vždy musí počkat, až výrobek, který chtějí, bude v akci.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vyšší bonusy pro zaměstnance? Konsolidační balíček mění pravidla, firmy se bojí byrokracie

Tagy:
jídlo bouřka ceny obchod ekonomika Alena Schillerová Tomáš Prouza Zbyněk Stanjura makroekonomie máslo Potravinářská komora České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky základní potraviny produkty a služby ekonomika, obchod a finance spotřební zboží nápoje a potraviny