Nová varianta koronaviru nazvaná omikron bude již brzy převládat na celém světě, její vymýcení je utopie. I když má podle předběžných dat mírnější průběh, není radno ji podceňovat. Očkování samotné ji nejspíš nezastaví. S takovými varováními přichází vědci po celém světě. Naléhavě žádají, aby státy přijaly podpůrná proticovidová opatření a aby si lidé nechali aplikovat třetí dávku vakcíny.
Omikron se aktuálně šíří velkou rychlostí, prostupuje mezi obyvatelstvem v Jižní Africe, Dánsku a Velké Británii. Podle všeho se zdá, že bude brzy převládat takřka ve všech zemích světa.
Fiala: Nechceme pokračování chaosu. Nemůžeme se ale tvářit, že tu covid není
Neprodloužení nouzového stavu není risk, je však potřeba si uvědomit, že nemoc COVID-19 je stále mezi námi a lidé by se proto měli chovat zodpovědně. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil nový ministerský předseda Petr Fiala (ODS). Hovořil také o tom, jak se jeho vláda chce vypořádat s energetickou krizí. Zmínil rovněž, že si dopis, který mu v kanceláři zanechal jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO), doposud neměl čas přečíst.
Upozorňuje na to i generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Omikron se šíří rychlostí, jakou jsme dosud neviděli u žádné z variant,“ varuje šéf WHO.
Podobně to vidí i hlavní tvář amerického boje s pandemií, imunolog Anthony Fauci. Ten CNN řekl, že je zcela jisté, že omikron bude dominantní variantou v USA, a to velmi brzy. Podobné hlasy zní i z Velké Británie. „Počítám s tím, že omikron bude velmi brzy všude. A hodně případů omikronu bude i v zemích, kde dosud nebyl detekován,“ řekl CNN britský výzkumník Michael Head.
V Evropě by měl omikron převládat již zkraje ledna, o čemž informuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). To považuje omikron za velmi rizikovou variantou, která opět navýší množství hospitalizovaných a také úmrtí.
Slabší průběh, ale rychlejší šíření
Prvotní data ukazují, že varianta omikronu by mohla být slabší než ty předešlé. Šíří se sice rychleji, ale zatím to vypadá, že způsobuje mírnější průběh. „Ačkoliv se data stále sbírají, dosavadní informace ukazují, že současná vlna může být mírnější,“ oznámil optimisticky jihoafrický Národní institut přenositelných nemocí.
Nejsem příznivcem nařízení. Povinné očkování dospělých by byl průlom, říká Válek
Nová vláda se chystá nejpozději v půlce února představit novelizaci vyhlášky o povinném očkování. V Partii Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). S ohledem na povinné očkování proti covidu by mohlo u profesních skupin dojít k respektování hladiny protilátek, u lidí nad 60 let by se mělo úplně zrušit. Válek zároveň připomněl, že není příznivcem tvrdých opatření ze strany státu.
Šéf WHO upozorňuje, že i když podle předběžných výzkumů způsobuje omikron mírnější průběh, rozhodně ho nelze podceňovat. Studie z Jižní Afriky ukazují, že na něj o poznání méně působí očkování. Podle výzkumu jihoafrické pojišťovny Discovery Health, který byl prováděn mezi více než 3,5 milionu lidí, nabízí vakcíny daleko menší ochranu před nákazou.
Epidemiolog varuje před nárůstem počtu nakažených
Dvě dávky vakcíny Pfizeru podle výzkumu ochránilo jen 33 procent lidí. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že i nadále platí solidní ochrana před horším průběhem onemocnění. Ta činí až 70 procent. Optimistická jsou data také ohledně hospitalizace, protože počet hospitalizovaných po nákaze omikronem klesl o 29 procent.
Ne všichni však sdílejí opatrný optimismus z Jižní Afriky. Britský epidemiolog Chris Whitty varuje, že dojde na brzké překonání dosavadních nejvyšších přírůstků počtu nakažených. To povede k dalšímu nárůstu hospitalizovaných. „Obávám se, že to bude problém. Konkrétní proporce se právě teď snaží určit jihoafričtí a britští vědci,“ uvedl Whitty.
Lockdown v Nizozemsku a Británii
Tíživou situaci aktuálně zažívají v Británii. Počty nakažených tam strmě rostou, odborníci apelují na vládu ministerského předsedy Borise Johnsona, aby vyhlásila aspoň krátký lockdown.
Ten již vyhlásili v Nizozemsku. „Stojím tu dnes večer v ponuré náladě. Mnoho lidí, kteří to sledují, se tak bude cítit také,“ prohlásil nizozemský premiér Mark Rutte na sobotní tiskové konferenci. „Abych to shrnul do jedné věty, Nizozemsko se zítra vrátí do lockdownu,“ prohlásil.
V Česku po Vánocích naopak přestane platit nouzový stav. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přitom kvůli obavám z šíření nákazy žádá lidi, aby se během vánočních svátků a na silvestra nescházeli a nepořádali večírky. Část odborníků však volá po tom, aby byl nouzový stav prodloužen.