Stále více výzkumů ukazuje, že omikron infikuje spíše krk než plíce. To může podle vědců vysvětlovat, proč je sice nakažlivější, ale méně smrtelný než ostatní varianty covidu. Šest studií, které byly publikovány koncem minulého roku, poukazují na to, že omikron poškozuje plíce pacientů daleko méně. Studie nyní musí ještě posoudit další vědci.
„Výsledkem všech mutací, kterými se omikron liší od předchozích variant, je to, že se mohla změnit jeho schopnost infikovat různé druhy buněk,“ řekl pro web The Guardian profesor virologie na University College v Londýně Deenan Pillay. „V podstatě to vypadá, že je schopnější infikovat horní cesty dýchací, tedy buňky v krku. Takže by se tam mohl množit snadněji než v buňkách hluboko v plicích. Je to opravdu předběžné, ale výsledky studií ukazují tímto směrem,“ dodal.
Pokud se virus drží a množí v krku, je tím pádem více přenosný, což by mohlo vysvětlovat vysokou infekčnost omikronu. Viry, které infikují plicní tkáně, jsou sice méně přenosné, ale zato mnohem nebezpečnější.
Na to, že omikron způsobuje méně závažný průběh onemocnění, poukazuje i studie výzkumníků z liverpoolské univerzity, která byla zveřejněna během vánočních svátků. Vědci zkoumali, jak na omikron reagují myši. Pokus ukázal, že oproti jiným variantám covidu hlodavci v tomto případě trpěli méně závažným zápalem plic a zotavili se tak rychleji. Podobné výsledky zaznamenali také vědci z USA a Belgie. Ti zkoumali působení viru na křečcích zlatých.
„První náznaky jsou dobré, ale to není signál pro to, abychom přestali být ostražití, protože pokud jste klinicky zranitelní, následky stále nejsou dobré – kvůli omikronu dochází i k úmrtím. Ne každý si může sundat respirátor a bavit se,“ varuje spoluautor liverpoolské studie profesor James Stewart.
Omikron dvě dávky vakcíny obejde
Jiný výzkum vědců z glasgowské univerzity zase naznačil, že omikron změnil způsob, kterým vstupuje do těla svého hostitele. S velkou pravděpodobností umí proklouznout imunitou lidí, kteří mají dvě dávky vakcíny. Třetí dávka ale podle studie imunitní reakci „částečně obnoví“.
Na příchod omikronu se nyní připravuje i Česko. Podle odborníků by varianta měla převládnout ve druhé polovině ledna. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek předpovídá, že může být znovu v nemocnicích až 7000 nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče. Denně budou nemocnice přijímat až 900 pacientů, přestože riziko hospitalizace je proti deltě u omikronu poloviční až třetinové.