Novou variantu omikron vědci s napětím sledují a postupně zjišťují nové informace. Ačkoliv se zatím jeví jako méně nebezpečná, co se průběhu nemoci týče, už teď je zřejmé, že je mnohem nakažlivější. Člověk nakažený omikronem by tak mohl v průměru nakazit tři až pět lidí. Vytlačil by tím jiné varianty.
Nebude to trvat dlouho a omikron se „určitě“ stane dominantním kmenem. Ve Spojených státech to pro web CNN uvedl ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci. Omikron by tak mohl vytlačit předchozí varianty.
Také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová mezitím v Bruselu zákonodárcům sdělila, že varianta koronaviru omikron se do poloviny ledna stane dominantní. Vědci odhadují, že už teď se počet nových případů omikronu rychle navyšuje, avšak všechny případy nejsou evidovány.
Podle dat z Britského úřadu pro zdravotní bezpečnost každý člověk s omikronem nakazí v průměru tři až pět dalších lidí. Tato varianta pak v Anglii tvoří už 41 procent nákaz koronavierm, ve Skotsku je to více než 20 procent. Nejrychleji se pak omikron šíří v Londýně, informuje web Sky News.
Odborníci a političtí představitelé proto apelují na třetí posilující dávky, které obyvatele lépe chrání. Výjimkou nejsou ani čeští experti. „Víme zcela jistě, že omikron je třikrát až pětkrát infekčnější a dokáže obejít imunitu, kterou jsme si vypěstovali po očkování či prodělání nemoci. Proto bych chtěl všechny poprosit, aby se nechali očkovat co nejdříve,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hel.
I kvůli nové variantě se lhůta pro posilující dávku očkování proti covidu pro všechny lidi v Česku starší 18 let zkrátí ze šesti na pět měsíců, a to od 19. ledna. Pro starší 45 let se lhůta zkrátí už v pátek 17. prosince a pro starší 35 let 5. ledna.
A jaké jsou nejčastější symptomy nové varianty? Oproti deltě by omikron neměl způsobovat ztrátu čichu a chuti. Projevuje se převážně únavou, nočním pocením, škrábáním v krku, suchým kašlem nebo mírnou bolestí kloubů.
Laboratoře v České republice dosud oficiálně potvrdily osm případů varianty koronaviru omikron. U dalších mají podezření. Vzorky zkoumala Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipkové viry Státního zdravotního ústavu v Praze.