Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Když se varianta omikron poprvé objevila v Jihoafrické republice, vědci ji začali ihned zkoumat, aby zjistili její strukturu. Výsledky je překvapily. Podle nich má totiž omikron obsahovat 53 různých mutací, což je na koronavirus nevídané číslo.

Experti uvádí, že předešlé varianty, například alfa (dříve známá jako britská, pozn. red.) nebo delta (dříve indická, pozn. red.), měly oproti původnímu viru z čínského Wu-chanu zhruba dvacet mutací, jiné i méně. To ovšem není případ omikronu. Výzkumníci z celého světa v rámci studie pod vedením jihoafrického virologa Darrena Martina přišli na to, že se nová varianta skládá i z mutací delty či jiných předchozích variant.

Kromě nadměrného množství mutací má omikron ještě jednu zvláštnost. Hned 13 z nich je totiž podle vědců extrémně vzácných, a to dokonce i v porovnání s koronaviry nalezenými v tělech netopýrů, kteří jsou pokládáni za původního přenašeče. Některé z těchto mutací jsou dokonce podle vědců naprosto unikátní a doposud byly neznámé.

Jihoafrický virolog Martin uvedl, že cokoliv, co dozná tak podstatných změn ve své struktuře jako omikron, bude „s největší pravděpodobností defektní, moc dlouho nepřežije a postupně vymře“.

Omikron však tuto logiku popírá, nejenže nevymírá, ale dokonce se mu skvěle daří šířit po celém světě. „Omikron skutečně nevymíral. Naopak se rozjel jako něco, co jsme doposud neviděli,“ poznamenal Martin.

Omikron jako dobře seřízená zbraň

Zajímavé je, že zmíněných 13 vzácných mutací se neuskupilo v omikronu náhodně, nýbrž jsou zformovány do tří klastrů, z nichž každý má svou důležitou roli. Dva z nich mají na svědomí, že se protilátky v lidském organismu proti omikronu hůře brání, což právě způsobuje silnou infekčnost viru.

Jak známo, omikronem se mnohdy nakazí i lidé s očkováním nebo po prodělání nemoci. Poslední klastr nových mutací podle vědců může za to, že se omikron protlačí do těla hostitele. Tato koronavirová varianta tak díky svým vzácným mutacím působí jako ideálně seřízená zbraň.

Na druhou stranu ale není tak závažná jako například zmíněná delta. Vědci uvádí, že je to dáno způsobem šíření, který je pro nakažené přijatelnější. Proto je podle odborníků úmrtnost u omikronu podstatně nižší.

Zmutoval omikron v těle slabšího pacienta?

Jak již bylo řečeno, omikron je infekčnější, ale méně nebezpečný než například delta. Podle vědců mohla tato varianta zmutovat díky pacientovi se slabší imunitou. Virus se podle nich mohl vyvíjet v těle nakaženého, který měl například AIDS nebo jiné závažné chronické onemocnění.

Pokud by došlo k evoluci viru v organismu zdravého jedince, mohl by nyní být mnohem silnější. Takto zmutovat mohl díky tomu, že se vyvíjel v prostředí s dalšími závažnými onemocněními. „Zaseknutý v tomto daném jedinci tak dělal věci, které by normálně nečinil,“ poznamenal expert Sergej Pond.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.