Australská střední škola Brauer College donutila své chlapecké studenty, aby se omluvili dívkám za veškerá příkoří, která muži ženám páchají. Akce se však nepotkala s pochopením nejen u řady žáků a jejich rodičů, ale ani u aktivistky bojující za osvětu o sexuálním násilí na ženách. Škola se za své konání již omluvila.
Škola svým studentům nejprve pustila video, ve kterém vystupuje student chlapecké školy Brisbane Boys's College Mason Black. Ve videu hořekuje, že se cítí zahanben kvůli těm mužům, kteří se dopouští nejen násilí na ženách, ale i jakkoliv jinak na ženy útočí či o nich přemýšlí v sexuální rovině. „Pokud jste někdy hodnotili ženu podle jejího vzhledu, mluvili o ženách v misogynní rovině či jste jich využili bez jejich souhlasu, tak jste součástí problému,“ říká například Black ve videu.
Pohlaví X v občance. Island jde vstříc nebinárním lidem
Na Islandu je od počátku letošního ledna možné mít v občanském průkazu krom písmen F a M, značících ženské a mužské pohlaví, i písmeno X. To vyjadřuje, že se jedinec nehlásí k genderové dualitě. Island je považován za světovou jedničku v právech nebinárních osob.
Následně dodává, že i první obyčejné komentáře mohou mít mnohdy „devastující účinky“. Ve videu pak vyzývá chlapce k tomu, aby „přestali být chlapci“ a byli „muži“. Sám Black se stal jakýmsi studentským ambasadorem problematiky, neboť právě jeho matka byla podle svých slov obětí znásilnění.
Jakmile video skončilo, vyzvali představitelé australské školy Brauer College své chlapecké studenty, aby se omluvili svým spolužačkám za veškeré úkony mužů proti ženám. V rámci omluvy měli symbolicky všichni vstát na znamení solidarity.
Pochopení škola nenašla u rodičů, ani u aktivistky za práva žen
Akce se však nesetkala s pochopením. S kritikou přišla například aktivistka Chanel Contosová, která se přitom snaží v Austrálii zasadit o osvětu o sexuálním násilí na ženách. Krok školy podle ní nebyl vůbec mířený na kořeny celého problému. Zmíněné gesto by podle ní totiž nemělo být vnímáno heroicky. „Pokud by všichni muži povstali na znamení solidarity, tak to může působit jako propustka z vězení,“ uvedla pro australská média Contosová.
Rodiče jistého dvanáctiletého chlapce, který školu navštěvuje, na sociálních sítích napsali, že jejich syn přišel po akci na škole domů zmatený. „To, co se děje na Brauer College, je dost nechutné. Opravdu nejsem nadšená z toho, že škola přinutila mého syna omluvit se za něco, co nikdy neudělal a ani na to nepomyslel,“ konstatovala matka zmiňovaného chlapce.
Jiní rodičové sice snahu chválili, ale sama škola se za zorganizování akce později omluvila. Příkaz chlapeckým studentům, aby se postavili a dali tak najevo svoji omluvu za chování mužů vůči ženám označila ředitelka školy Jane Boyleová po smršti negativních reakcí za „nevhodný“.