reklama

Pohlaví X v občance. Island jde vstříc nebinárním lidem

Na Islandu je od počátku letošního ledna možné mít v občanském průkazu krom písmen F a M, značících ženské a mužské pohlaví, i písmeno X. To vyjadřuje, že se jedinec nehlásí k genderové dualitě. Island je považován za světovou jedničku v právech nebinárních osob.

reklama

Zákon legalizující třetí gender prošel islandským parlamentem už v létě 2019. Státní úřady však zároveň oznámily, že bude trvat alespoň 18 měsíců, než se mu přizpůsobí a registrace na oficiálních místech bude možná. Ostrovní stát, který má jen něco přes 360 tisíc obyvatel, v tomto patří mezi nejprogresivnější země. Tamní aktivisté přesto tvrdí, že na přijetí zákona čekali velmi dlouho.

„Vítáme tuto změnu, která byla již dlouho potřeba,“ řekl Daníel Arnarsson, šéf Národního registru queer osob. „Srdečně gratulujeme všem nebinárním osobám, které si nyní mohou zaregistrovat gender, po němž touží,“ dodal.

Část zákona apelovala také na to, aby se mohli Islanďané registrovat jako gender X v soukromých firmách a na pracovištích. Nová legislativa také uvádí, aby se tam, kde je to možné, nabízela krom muže, ženy a nebinární osoby také kolonka „jiné“ a možnost neodpovídat vůbec. Firmám pomáhala s přechodem aktivistická queer organizace.

Někteří členové nebinární komunity kritizují to, že se za změnu genderu musí platit. Částka činí devět tisíc islandských korun, v přepočtu asi 1 500 korun českých. Části aktivistů se zdá cena za nápravu genderu příliš vysoká. Zákon udává, že gender lze v oficiálních dokumentech změnit jen jedenkrát za život, rozhodnutí tak už nejde vzít zpět. Své sociální pohlaví mohou změnit i děti, avšak pouze se souhlasem rodičů.

Aktivisté se snažili do zákona prosadit také zákaz zbytných operací genitálií nezletilých dětí, to se jim však nepodařilo. Nucené operace genitálií trápí transsexuální občany v mnoha zemích světa včetně Česka. Ne všichni transsexuálové si je totiž přejí, aby však mohli úředně změnit své pohlaví, je ze zákona nutná sterilizace.

Mužská a ženská jména? Neexistují

Island je jednou z průkopnických zemí, co se týká práv a rovnosti nebinárních osob. Už od roku 2019 neexistují v databázi křestních jmen chlapecké a dívčí varianty. Rodiče mohou svým potomkům zvolit jakékoliv jméno bez ohledu na pohlaví. Stejně tak dospělí mají možnost své jméno během života změnit na jakékoliv jiné.

Na boj o jména upozornila už v roce 2013 slavná islandská zpěvačka Björk. Stát chtěl přejmenovat její tehdy patnáctiletou dceru Blaer s tím, že toto jméno je pouze chlapecké. Hudebnice však argumentovala dřívějším užíváním jména jako ženského a spor se státem vyhrála.

Zákon nyní umožňuje volit také neutrální příjmení. Ta jsou totiž v islandštině výrazně genderově zabarvená, ženy mají v příjmení příponu dóttir (dcera) a muži son (syn). Od předminulého roku je možné volit neutrální příponu – bur (dítě). Příjmení tedy může například místo Jónsdóttir či Jónsson znít Jónsbur. Island implementuje genderovou neutralitu také do školství, například v mateřských školách neexistují hračky pro dívky a pro chlapce, ale pouze neutrální hračky pro všechny děti.

Počet zemí uznávajících třetí gender roste

Ostrovní stát není první zemí, která umožnila mít občanské a řidičské průkazy s genderem X. Ve Spojených státech v roce 2019 oficiálně povolilo vydávat doklady pro nebinární osoby deset států, postupně se k nim přidalo dalších devět.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden pak na svých webových stránkách uvádí, že by každý měl mít možnost uvést svůj skutečný gender. Nebinární lidé ze států, kde tento zákon zatím neplatí, doufají, že jej Biden zavede celoplošně.

Možnost genderu X, případně třetího pohlaví, je už dostupná také v Argentině, Austrálii, Dánsku, Nizozemsku, Německu, na Maltě, Novém Zélandu, v Pákistánu, Indii a Nepálu. Třetí gender naopak neprošel mezi britskými zákonodárci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

reklama

Domácí zpravodajství

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama