Manhattanská soukromá škola má v úmyslu používat inkluzivnější jazyk, nabádá proto své žáky, aby přestali používat výrazy, jako je například „máma“ či „táta“. Tato slova prý vytváří stereotypní předpoklady o domácím životě dětí.
Grace Church School, která nabízí akademické kurzy pro děti z mateřských školek, ale i pro žáky základních a středních škol, vydala dvanáctistránkovou příručku pro studenty a zaměstnance. Ta představuje mimo jiné „inkluzivní slovník“, kterým se chce škola řídit.
Inkluze je proces, jehož snahou je nastavení systému, který by umožnil všem dětem bez rozdílu plnit povinnou školní docházku, a to ideálně v místě jejich bydliště. Plán školy ale spíš působí jako omezování slovní zásoby. Škola po svých žácích požaduje, ať místo běžných pojmů, jako je třeba „matka“ či „chlapci“, používají obecná genderově neutrální slova jako „dospělý“ nebo „děti“.
„Rodiny jsou formované mnoha způsoby. U nás používáme inkluzivní jazyk, který odráží tuto rozmanitost. Je důležité upustit od předpokladů o tom, s kým děti žijí, kdo se o ně stará nebo jestli spí každou noc na stejném místě,“ píše se v příručce.
Dokument také radí, jaké pojmy používat v oblasti sexuální orientace, rasy či etnicity. Vybízí k zobecňování i v případě svátků. Místo přání veselých Vánoc byste měli přátelům pouze vzkázat hezké volné dny. „Jako součást naší biskupské identity uznáváme důstojnost a hodnoty pro celé lidstvo,“ uvedl ve svém prohlášení reverend a asistent vedoucí školy Robert Pennoyer.
Části veřejnosti však příručka namísto uznávání důstojnosti připomíná jazyk Newspeak z románu 1984 od George Orwella. V něm vládnoucí strana z původního Oldspeaku vytvořila nový zjednodušený jazyk, aby mohla jednodušeji vést totalitní stát a manipulovat s občany.