Královna jako příklad neochvějné odevzdanosti. Karel III. promluvil v parlamentu

Smuteční kolona s rakví královny Alžběty II. přijela do Edinburghu. Jde o první část poslední cesty zesnulé panovnice, která zemřela ve čtvrtek na svém skotském venkovském sídle Balmoral. Ostatky královny byly v neděli uloženy v paláci Holyroodhouse, v pondělí rakev s procesím zamíří do katedrály svatého Jiljí (St. Giles). Tam se s Alžbětou II. bude moci rozloučit veřejnost. Poctu vyjadřují královně po celém světě, její portrét například zdobí operu v Sydney nebo nejvyšší budovu světa. Král Karel III. v pondělí poprvé navštívil parlament, kde přijal kondolence a pronesl krátkou řeč.

Celou 280 kilometrů dlouhou trasu z Balmoralu do Edinburghu v neděli lemovaly desetitisíce lidí, kteří přišli vzdát panovnici hold. Ještě větší davy na kolonu čekaly v centru Edinburghu.

Poctu vyjadřují královně po celém světě, její portrét například zdobí operu v Sydney nebo nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. Z druhé strany je 830 metrů vysoký dubajský mrakodrap osvětlen vlajkou Spojeného království.

Král Karel III. v dopoledních hodinách poprvé jako panovník navštívil Parlament. Od členů Dolní sněmovny i Lordů přijal kondolence. „Dnes jsme se sešli, abychom si připomněli královnu a její oddanou službu jejím lidem a národům. Naše královna ve velmi mladém věku přijala závazek sloužit zemi a svému lidu. Závazek dodržovat principy konstituce, která je v základu naší země. Tuto přísahu dodržovala neochvějně, byla pro nás příkladem nesobecké odevzdanosti. S vaší radou a pomocí doufám, že se jí v tomto budu moci vyrovnat,“ pronesl Karel III. Následně i s královnou manželkou Camillou zamířil do Edinburghu.

V pondělí bude rakev ve smutečním průvodu převezena do katedrály svatého Jiljí, kde se jí bude moci poklonit veřejnost. Smutečního průvodu se zúčastní i král Karel III. „Královna by měla mít na vystavené rakvi v katedrále položenou skotskou korunu, kterou tu byla před mnoha lety korunována,“ informoval přímo z Edinburghu reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr.

Státní pohřeb se uskuteční v Londýně 19. září. Británie ho zažila naposledy v roce 1965, kdy se loučila s několikanásobným ministerským předsedou Winstonem Churchillem. Nyní se do Londýna sjede řada státníků z celého světa, včetně monarchů. Účast už přislíbil mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito. Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Dění po úmrtí královny Alžběty II. jsme sledovali on-line:

Tagy:

Hlavní zprávy

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?
Energetika

Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:42

Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

11:18

VIDEO: Aktuální informace z Ukrajiny

10:52

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

10:23

BBC: Jako by nás vrhli o 35 let zpět, říkají Ukrajinci na okupovaných územích

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Hamilton se po roce mistrovské náplasti nedočká. Red Bull podváděl jen trochu, nebo vůbec

I když ve víkendové Velké ceně Singapuru skončil Max Verstappen až sedmý a mistrovské oslavy musí prozatím odložit, je zřejmě jen otázkou času, kdy bude oficiálně dvojnásobným mistrem světa formule 1. Poslední dny ale přinesly i absurdní hrozbu, že nizozemský pilot se bude muset podruhé stát premiérovým šampionem. Obvinění, že jeho tým Red Bull loni výrazně překročil rozpočtový strop, se ale ukazují jako přehnaná.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.