Poslanci o Pekarové nehlasovali
Sněmovna ve čtvrtek odmítla projednat odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně. Dolní komora zamítla návrh programu mimořádné schůze, kterou k tomu nechalo svolat opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Předsedkyně se zastali koaliční politici. Premiér Petr Fiala (ODS) označil jednání za neúctu k demokracii, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) za estrádu. Na programu byly ve čtvrtek i další dvě mimořádné schůze. První kvůli novele zákona o elektronických komunikacích, poté se řešilo zmrazení platů politiků – i to Sněmovna odmítla projednat.
Proti schválení návrhu programu hlasovali poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opozičních Pirátů a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). K jeho přijetí bylo potřeba aspoň 89 hlasů, opoziční hnutí ANO a SPD jich měla dohromady 79.
ČTĚTE TAKÉ: Pekarová je asociální ženská, chrlil Okamura ve studiu. Kovářová mu útok vrátila
Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ve Sněmovně už na začátku jednání uznali, že se jim Pekarovou Adamovou nepodaří sesadit z čela dolní parlamentní komory. „Samozřejmě víme, že koalice svoji předsedkyni udrží,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Stejně tak předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová ve svém projevu připustila, že opozice nemá dostatek hlasů na odvolání Pekarové Adamové z čela Sněmovny.
Pekarové Adamové zástupci ANO a SPD vyčítali zejména to, že podle nich neřídí schůze nadstranicky a porušuje jednací řád. Schillerová (ANO) před jednáním novinářům sdělila, že hnutí ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou „za její neschopnost a aroganci“.
Během jednání vystoupil proti Pekarové Adamové i Okamura. „Nikoho méně kompetentního už asi ve Sněmovně nenašli,“ prohlásil na účet předsedkyně. „Ve vedení nemá co dělat člověk, který porušuje zákon, kterým se má Sněmovna řídit,“ uvedl.
Jak Sněmovna jednala o odvolání Pekarové? Přečtěte si on-line článek:
„Já se snažím v pozici předsedkyně nestranná být, ať už tady přímo při řízení schůze nebo při reprezentaci Sněmovny navenek,“ řekla Pekarová Adamová k opozičním výtkám. Poukázala například na to, že přednostního řečnického práva využívá na rozdíl od místopředsedů dolní komory za ANO naprosto výjimečně. Uvedla také, že i někteří zástupci ANO a SPD jí mezi čtyřma očima vyjádřili podporu. „I to se děje, byť chápu, že to tu nechcete říct na mikrofon,“ poznamenala.
Předsedkyně se před poslanci zastali koaliční partneři, včetně Fialy. Ten řekl, že opozici ve skutečnosti nejde o její odvolání, ale především o obstrukce, blokování Parlamentu a osobní urážky. Fiala to považuje za neúctu k politickým soupeřům. „Je to neúcta k vrcholné instituci demokratického státu. To je na tom to nejsmutnější,“ prohlásil na mimořádné schůzi. „Ukazuje to, kam až jste schopni kvůli vlastnímu prospěchu zajít,“ vzkázal opozici.
Za estrádu a divadelní představení označil jednání opozice předseda KDU-ČSL Výborný. Pekarová Adamová řídí Sněmovnu tak, jak jí ukládá jednací řád a psaná i nepsaná pravidla, řekl.
Sněmovna ve čtvrtek neprojednala ani předlohu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše o pětiletém zmrazení platů vrcholných politiků. S ohledem na záporný postoj koaliční většiny neschválila program mimořádné schůze, kterou nechalo hnutí ANO k novele svého předsedy svolat. Výsledek hlasování se rovněž předem očekával.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozpočet kulhá na obě nohy, míní Kubáček. Prezident by ho neměl podepsat, dodal Kulidakis