Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Na dotaz, zda by Česká republika měla přistoupit k rozvolnění, odpověděl Svoboda jednoznačně: „Opatření již pozbývají smyslu, dávno neměla být. Aktuálně je zhruba 10 procent hospitalizovaných lidí oproti situaci před rokem na jaře. Někteří argumentují tím, že opatření máme, aby se nešířila epidemie, ta zde ale není. Kdo to tvrdí, ať to doloží čísly, ne obavami.“

Tuček z Centra pro modelování biologických a společenských procesí odvětil, že když se podíváme na definici epidemie chřipky, daných hodnot téměř dosahujeme. „Ze zákona epidemii máme, je přitom horší než chřipka. Proto nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ reagoval. Informace o omikronu jsou navíc podle něj každou chvilkou jiné.

„To, že by měl být o polovinu lehčí než delta, neznamená, že jde o mírné onemocnění. Stále řada lidí míří do nemocnice, je ale nutné dodat, že se to týká těch, kteří jsou imunitně naivní – nemají očkování nebo neprodělali nemoc,“ pokračoval.

Svoboda ale oponoval, že správně se do epidemie počítají lidé, kteří jsou skutečně nemocní. „My se ale bavíme o pozitivních testech a je známo, že neznamenají, že je člověk nemocný, nakažlivý nebo nebezpečný pro své okolí. Zakládat opatření na počtech pozitivních testů je špatné,“ zdůraznil.

Podle Tučka je však situaci nadále vážná. „Covid je mnohonásobně horší než chřipka, má trojnásobnou smrtnost. Číslo jako takové není podstatné, jde o dopad na společnost. Když zde budeme mít dva tisíce lidí s AIDS na 100 tisíc obyvatel, bude to velký problém –⁠ stejně, jako když jich bude jen 500. Je nutné to brát v kontextu,“ reagoval.

Svoboda si ale myslí, že v české společnosti dochází k diskriminaci obyvatel, kteří „mají zdravý rozum, nepodlehli propagandě státu a nenechali se naočkovat.“ „Vláda tvrdí, že když se naočkují, tak epidemie skončí. Tvrdili to před první tečkou, po druhé tečce a teď i se třetí. Ti, kteří nepodlehnou, jsou diskriminováni. To je v demokratickém státě nepřípustné,“ kritizoval.

„Vláda zneužívá svoji moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo. Když ve svobodné společnosti někomu přikazujete, že něco musí dělat, aniž by k tomu byl adekvátní důvod, jde o útlak,“ doplnil právník Svoboda.

Na dotaz, jaká budoucnost nás nyní čeká, matematik Tuček odpověděl jednoduše. „Pokud se neobjeví nová varianta, tak se dopromoříme, doproočkujeme a následně budeme mít každoročně očkování. Sezóně se však objeví vlna respiračních nemocí, ať už chřipky nebo covidu,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.