Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Pandemie koronaviru v Praze

Právník Svoboda a matematik Tuček se neshodli na tom, zda má Česko přistoupit k rozvolnění

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Na dotaz, zda by Česká republika měla přistoupit k rozvolnění, odpověděl Svoboda jednoznačně: „Opatření již pozbývají smyslu, dávno neměla být. Aktuálně je zhruba 10 procent hospitalizovaných lidí oproti situaci před rokem na jaře. Někteří argumentují tím, že opatření máme, aby se nešířila epidemie, ta zde ale není. Kdo to tvrdí, ať to doloží čísly, ne obavami.“

Tuček z Centra pro modelování biologických a společenských procesí odvětil, že když se podíváme na definici epidemie chřipky, daných hodnot téměř dosahujeme. „Ze zákona epidemii máme, je přitom horší než chřipka. Proto nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ reagoval. Informace o omikronu jsou navíc podle něj každou chvilkou jiné.

„To, že by měl být o polovinu lehčí než delta, neznamená, že jde o mírné onemocnění. Stále řada lidí míří do nemocnice, je ale nutné dodat, že se to týká těch, kteří jsou imunitně naivní – nemají očkování nebo neprodělali nemoc,“ pokračoval.

Svoboda ale oponoval, že správně se do epidemie počítají lidé, kteří jsou skutečně nemocní. „My se ale bavíme o pozitivních testech a je známo, že neznamenají, že je člověk nemocný, nakažlivý nebo nebezpečný pro své okolí. Zakládat opatření na počtech pozitivních testů je špatné,“ zdůraznil.

Podle Tučka je však situaci nadále vážná. „Covid je mnohonásobně horší než chřipka, má trojnásobnou smrtnost. Číslo jako takové není podstatné, jde o dopad na společnost. Když zde budeme mít dva tisíce lidí s AIDS na 100 tisíc obyvatel, bude to velký problém –⁠ stejně, jako když jich bude jen 500. Je nutné to brát v kontextu,“ reagoval.

Svoboda si ale myslí, že v české společnosti dochází k diskriminaci obyvatel, kteří „mají zdravý rozum, nepodlehli propagandě státu a nenechali se naočkovat.“ „Vláda tvrdí, že když se naočkují, tak epidemie skončí. Tvrdili to před první tečkou, po druhé tečce a teď i se třetí. Ti, kteří nepodlehnou, jsou diskriminováni. To je v demokratickém státě nepřípustné,“ kritizoval.

„Vláda zneužívá svoji moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo. Když ve svobodné společnosti někomu přikazujete, že něco musí dělat, aniž by k tomu byl adekvátní důvod, jde o útlak,“ doplnil právník Svoboda.

Na dotaz, jaká budoucnost nás nyní čeká, matematik Tuček odpověděl jednoduše. „Pokud se neobjeví nová varianta, tak se dopromoříme, doproočkujeme a následně budeme mít každoročně očkování. Sezóně se však objeví vlna respiračních nemocí, ať už chřipky nebo covidu,“ uzavřel.

Tagy: