Operace Hlemýžď ochromila Francii. Politici již zemědělcům ustoupili, ti dál protestují

Protesty francouzských farmářů

Protesty zemědělců v Evropě

Traktory zatím Paříž nezablokují. Francouzská vláda zemědělcům ustoupila. Splnila jeden z hlavních požadavků naštvaných farmářů, tedy že nezvýší daň na takzvanou zemědělskou naftu. Premiér Gabriel Attal také slíbil zjednodušení administrativy. Pro některé farmáře je to dostačující a blokádu ukončili. Největší zemědělské odbory jsou ale odhodlané protestovat dál.

Operace Hlemýžď. Tak se ve Francii říká protestu, kdy se vozidla, třeba i traktory, sunou velmi pomalu po cestě. Francouzští farmáři se k protestům evropských kolegů přidali minulý týden. Sunuli se z jihu, blokovali důležité dálnice, stavěli barikády ze slámy i traktorů a dál hrozí blokádou Paříže.

ČTĚTE TAKÉ: Německé krávy mají tučnější mléko, vysvětlují výrobci dražší máslo v Česku. Výborný nevěří

Symbolem odporu se stal dvaačtyřicetiletý chovatel skotu Jérome Bayle, s blokádami ve Francii začal. Bývalý ragbista rodinnou farmu převzal před deseti lety, když jeho otec kvůli práci na farmě spáchal sebevraždu. Právě na jih, kde protesty začaly, dorazil včera i nový francouzský premiér. Řečnil u stohu slámy. Zemědělcům slíbil, že chce jejich odvětví stavět nade vše ostatní.

Výborný: Zemědělci mají na protest právo, ale ne důvod. Německé trable v Česku nejsou

Více než stovku traktorů mohli v pondělí potkat řidiči na Chomutovsku. Čeští zemědělci tam totiž vyrazili na protestní jízdu, kterou chtěli symbolicky podpořit své kolegy v Německu a současně vyjádřit nespokojenost se směřováním českého zemědělství. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) mají na protest sice právo, ale důvody k němu prý nejsou.

Ale na hezké řeči zemědělce neužije. Přesvědčilo je až zrušení zvýšení daně na takzvanou zemědělskou naftu, slíbené zjednodušení administrativy i podpora. Bayle tak blokádu odvolal. Kromě cen pohonných hmot ale zemědělce trápí také podle nich nesmyslné normy Unie a tlak na cenu. Největší zemědělské odbory ve Francii proto radí protestovat dál. A přidali se i farmáři z Belgie.

Nespokojenost dávají najevo i tuzemští farmáři. Zemědělci si stěžují na vysoké daně, drahé energie nebo narůstající byrokracii. Zatím ale plány na velké protesty odložili. Čekají, jak dopadnou další jednání na české i evropské úrovni.

Majitel ekofarmy Martin Král hospodaří na víc než 220 hektarech půdy v oblasti Dolní Moravy na Pardubicku. O tom, co konkrétního se má na poli udělat, by měl podle něj rozhodovat každý sedlák sám a ne úředníci z Bruselu. „Kolem dokola je hodně papírování, dávají limity nad deset hektarů, musíte vynechávat pruhy,“ popsal CNN Prima NEWS hospodář.

Podle něj stojí zemědělství v současnosti na křižovatce a padá pomalu, ale jistě na kolena. Jeho slova potvrzuje taky Agrární komora. „Zemědělci prodávají svoji produkci za ceny, které odpovídají bohužel nominálně roku 1989, k tomu se neustále hromadí různé požadavky, regulace, omezení,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Řešit chtějí agrárníci také ceny zemědělských komodit, které ovlivňují bezcelní dovozy z Ukrajiny a dalších zemí do Evropské unie. I to je zřejmě důvod, proč si za české ovoce zaplatíme víc než za to dovezené. Po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) zatím zemědělci velké protesty neplánují. Dali mu čas do konce února, aby jim vyjednal výhodnější podmínky.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vejce zdražují, nepomohlo ani snížení DPH u potravin. V Polsku o moc levnější nejsou

Tagy: