Zaměstnavatelé se bouří proti uvažovanému zvýšení konsesionářských poplatků
Mobilní operátoři se postavili proti novele zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Nelíbí se jim pasáž, podle níž by museli na vyžádání podávat informace o svých zákaznících. Veřejnoprávní televize touto cestou chce zjišťovat, kdo musí platit koncesionářské poplatky. Nová legislativa totiž počítá s tím, že zmíněnou povinnost by měly všechny domácnosti s připojením k internetu. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) návrh způsobí chaos a nabourá soukromí uživatelů.
Prezident APMS Jiří Grund je přesvědčen, že návrh je zásadně nedomyšlený, přičemž povede k chaosu a nepřiměřeným zásahům do soukromí. Obdobně už veřejnoprávní média mají možnost nahlížet do seznamů odběratelů elektřiny. Nově by odvětví dodavatelů energií mohli v tomto ohledu doplnit mobilní operátoři.
„Návrh například vůbec nereflektuje zcela obvyklou situaci, kdy na jednu osobu z rodiny je evidováno hned několik služeb připojení k internetu. Takových služeb je dnes celá řada. Přitom vůbec nemusí jít o připojení k internetu ve vztahu ke sledování televize,“ řekl Grund pro web Echo24.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je špatně, když se poplatky za ČT stávají politickým problémem, říká Singer
Novela totiž počítá s tím, že by se poplatku nevyhnuly nejen domácnosti vlastnící televizor, ale i ty připojené k internetu. K tomu postačí vlastnictví počítače, tabletu či mobilního telefonu.
Firmy se bouří proti zvýšení koncesionářských poplatků. Platit by mohly až desetinásobek
Zaměstnavatelé se bouří proti zvažovanému zvýšení koncesionářských poplatků. Někteří by mohli každý měsíc platit desetinásobně více než dosud. Návrh zákona totiž mění výpočty a místo počtu televizí nebo rádií budou zaměstnavatelé platit podle toho, kolik lidí tam pracuje.
„Výsledkem bude bezbřehý chaos, kdy se dotčené subjekty budou různě bránit a argumentovat počty technicky způsobilých zařízení. Celé to povede ke snížení efektivity výběru televizních poplatků. Navíc se další náklady související s výběrem poplatků přenesou na nově zúčastněné osoby,“ dodal Grund.
Podle APMS návrh vychází z chybného a zastaralého předpokladu, kdy se poplatky vázaly na vlastnictví televizoru. Grund zdůrazňuje potřebu širší diskuse za účasti odborníků, aby byl nalezen udržitelný model financování veřejnoprávních médií. S návrhem novely vyjádřili nesouhlas i zaměstnavatelé, komerční televize či vydavatelské domy.
S účinností se počítá od začátku roku 2025
Počet domácností, které v Česku platí televizní poplatek, by se měl po přijetí mediálních novel zvýšit o 615 tisíc na 3,95 milionu. A kolik domácností s připojením k internetu vlastně je? Podle Českého statistického úřadu necelé čtyři miliony, tedy 87,5 procenta z celkového počtu domácností.
Povinnost ohledně hrazení poplatku se podle návrhu zákona nebude vztahovat na každé zařízení, ale pouze na jeden mobilní telefon, tablet nebo počítač připojený k internetu v rámci domácnosti.
Ministerstvo kultury zároveň navrhuje zvýšit od příštího roku televizní poplatek o 15 korun na 150 korun. ČT tím v příštím roce získá navíc 865 milionů korun. Letos ČT předpokládá výnos z poplatků 5,7 miliardy korun. Rozhlas předpokládá zvýšení počtu poplatníků během tří let o 250 až 300 tisíc ze stávajících 3,81 milionu. Zvýšení poplatku o desetikorunu na 55 korun mu má příští rok přinést 331 milionů korun ke stávajícímu výnosu 2,06 miliardy korun.
Návrhy novel musí schválit vláda a následně poslanci a senátoři. S účinností se počítá od začátku příštího roku.