Velikonoční pondělí je zejména pro muže s pomlázkou vítanou příležitostí občerstvit se tvrdým alkoholem. Nejen na venkově se ale koledníci často rádi přemisťují auty. S přibývajícími promile se však exponenciálně snižuje schopnost rychlé reakce za volantem a objektivního vyhodnocení situace na silnici. Za volant přitom často sedají jedinci, kteří nejsou schopni ani chodit.
Podle české právní úpravy řidič nesmí požít alkoholický nápoj během jízdy ani řídit vozidlo na pozemních komunikacích, případně jet na zvířeti, takovou dobu po požití alkoholu, kdy by mohl ještě být pod jeho vlivem. O reálném působení alkoholu na člověka je rozšířeno mnoho legend a polopravd, které se vesměs snaží míru jeho ovlivnění lidského chování zlehčovat nebo relativizovat. Ve skutečnosti jde ale o život.
První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě
V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.
Zpomalený film
Alkohol ovlivňuje naše smyslové vnímání a následně také motorické reakce. Jsme pomalejší, vidění se nám zužuje (dochází k tzv. tunelovému vidění), méně rozlišujeme barvy. Zhoršená je také schopnost vyhodnocovat situace. Řidič zkresleně posuzuje rychlost vlastní, ale i ostatních vozidel.
„Největším problémem zůstává tendence k odlišnému vyhodnocení rizikových situací. Narůstá řidičovo sebevědomí a s tím spojené přeceňování vlastních schopností. Pod vlivem alkoholu má často pocit, že řídí dobře a situaci plně zvládá,“ uvádí Pavel Řezáč, ředitel Divize dopravních technologií a lidského faktoru Centra dopravního výzkumu. Tomu odpovídá i počet obětí nehod způsobených opilými řidiči.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Zvýšení tolerance alkoholu v krvi řidičů? Ne v zemi alkoholiků
Je neuvěřitelné, kolik z nich riskuje a sedá za volant. Ti, kterým bylo naměřeno nad 1,5 promile, v uplynulém roce zavinili skoro 60 procent dopravních nehod. „Zmíněná promile znamenají, že muži před jízdou požili zhruba pět a ženy tři piva. U těchto osob je míra rizika způsobení nehody 22krát vyšší než u střízlivé osoby,“ vysvětluje Lukáš Kadula, specialista pro analýzu dopravních nehod Centra dopravního výzkumu.
Za hodinu se lidské tělo dokáže zbavit přibližně 0,1 promile alkoholu.
Jak hladina alkoholu v těle člověka stoupá, zvyšují se zároveň negativní účinky na centrální nervový systém. Alkohol je absorbován přímo skrze stěny žaludku a tenkého střeva. Poté přechází do krevního oběhu, kde se hromadí, dokud není metabolizován játry. Následující tabulka dává dost výmluvný obrázek toho, co s člověkem nějaká ta sklenka udělá.
ÚČINKY KONCENTRACE ALKOHOLU V KRVI
Koncentrace alkoholu v krvi (‰) | Efekt | Účinky na řízení |
---|---|---|
0,2 | Ztráta úsudku, relaxace, změna nálady, zvýšená teplota těla. | Pokles vizuálních funkcí (rychlé sledování pohybujícího se cíle), snížená schopnost provádět dvě věci najednou (rozdělená pozornost). |
0,5 | Ztráta kontroly malých svalů (zaostřování očí), zhoršený úsudek, obvykle dobrý pocit, snížená ostražitost. | Snížená koordinace, snížená schopnost sledovat pohyblivé předměty, potíže s řízením, snížená odezva na situace nouzového řízení. |
0,8 | Špatná koordinace svalů (rovnováha, řeč, vidění, doba reakce a sluch), je těžké odhalit nebezpečí; zhoršené rozhodování, sebeovládání, uvažování a paměť. | Zhoršená koncentrace, ztráta krátkodobé paměti, regulace rychlosti, snížená schopnost zpracování informací (detekce signálu, vizuální vyhledávání), narušené vnímání. |
1,0 | Jasné zhoršení reakční doby a kontroly, neuspokojivá řeč, špatná koordinace a zpomalené myšlení. | Snížená schopnost udržovat správnou pozici v jízdním pruhu, snížená schopnost brždění. |
1,5 | Daleko méně svalové kontroly, může dojít ke zvracení, významná ztráta rovnováhy. | Podstatně zhoršené schopnosti řízení vozidla, včetně pozornosti a zpracování vizuálních a sluchových informací. |
3 | Neschopnost samostatné chůze, velmi špatně srozumitelná řeč, poruchy chování, zvýšené riziko agrese, ztráta kontroly a paměti. | Nemožné řídit. Absolutní ztráta jakýchkoliv předpokladů řízení motorového vozidla. Při 4–5 ‰ alkoholu v krvi přichází otrava alkoholem, až 50 % postižených může i zemřít. |
zdroj: BESIP |
Jen tak nezmizí
Zapomeňte na to, že se po velké párty, kde do vás tekl alkohol proudem, stačí jen několik hodin vyspat. Nemusíte pít tvrdý alkohol, ale jen pivo či víno a ani tak nestačí pár hodin spánku na to, aby se z těla odplavil všechen alkohol. Stejně tak zapomeňte na nějaký ověřený babský recept, jak alkohol v krvi snížit. Nic takového neexistuje.
„Tělo alkohol bere jako cizí látku, kterou se svým obranným způsobem snaží odbourat. Vylučování probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbylý alkohol je zpracováván v trávicím systému,“ říká MUDr. Martina Horáková z plzeňské Ambulance pro alkoholové závislosti.
Rychlost vylučování alkoholu z těla závisí podle Horákové na mnoha faktorech, zejména pak na:
- rychlosti přijímání alkoholu
- výšce, váze, pohlaví
Vylučování alkoholu z krve neovlivňuje:
- spánek
- sport
- káva
- tučná jídla
- zázračné pilulky
KOMENTÁŘ: Zvýšení tolerance alkoholu v krvi řidičů? Ne v zemi alkoholiků
Tragická nehoda v Bratislavě rozvířila debatu o způsobu posuzování dopravních přestupků řidičů s alkoholem v krvi. Zatímco některé jižní a západní země Evropy desetiny promile tradičně tolerují, směrem na východ od česko-německých hranic by zavedení podobné tolerance mohlo být nebezpečným hazardem.
Pozor na zbytkový alkohol
Zbytkový alkohol v krvi je jedním z nejvíce podceňovaných nebezpečí, který řidiči často ignorují. Typickým příkladem jsou nedělní odjezdy z různých oslav. Mnohé výzkumy ukazují, že ještě hladina alkoholu v krvi okolo 0,2 promile negativně působí na schopnosti řídit vozidlo.
„Po středním požití alkoholu trvá tělu zotavení do stoprocentního stavu minimálně dva až tři dny. Alkohol v krvi už ale pravděpodobně mít nebudete, proto se při dopravní nehodě souvislost s alkoholem prokázat většinou nedá. Testy s řidiči, kteří měli kocovinu, však dokazují zhoršenou schopnost řídit,“ upozorňuje Horáková.
Jak poznat opilého řidiče
Opilý řidič je pojízdnou časovanou bombou. Takového „mistra volantu“ jde typicky identifikovat podle rizikového chování. Podporučík Josef Kopecký z královéhradecké dopravní policie vyjmenovává časté příznaky, které by měly ostatní účastníky provozu upozornit na řídícího opilce:
„Podnapilá osoba kličkuje na silnici ze strany na stranu, jede po střední dělící čáře nebo dělá v zatáčkách zbytečně velké oblouky. Nedodržuje bezpečný odstup od vepředu jedoucího vozidla nebo jede se zhasnutými světly a nedává znamení o změně směru jízdy. Může taky řídit nepřirozeně pomalu a mít stažené okénko i v chladném počasí.“
Nikdy není stoprocentně jisté, že se opravdu jedná o řidiče pod vlivem alkoholu či drog. Může se totiž jednat také o nemocného nebo řidiče právě postiženého například náhlým infarktem. Pokud jsou příznaky zcela viditelné, zavolejte policii.
Alkoholové imobilizéry v nových autech: Už brzy se s promile nehnete z místa
Zajet si na „jedno rychlé“ autem do oblíbené hospůdky o dvě ulice dál? Ani nápad, respektive ano, ale zpátky půjdete pěšky. Od července 2022 musí na základě legislativního nařízení EU automobilky povinně do svých nových vozů montovat předpřípravu na tzv. alkoholový imobilizér. Ten bude monitorovat alkohol v dechu a v případě jeho identifikace zablokuje start vozidla. Důvodem jsou vysoké počty dopravních nehod zapříčiněné alkoholem v dechu či krvi řidiče.
Dobrá prevence
Pokud si po náročném večírku nebo kdykoliv po předchozím požití jakéhokoliv množství alkoholu nejste jisti, že byste při silniční kontrole „nenadýchali“, otestujte se raději sami. „Ideální způsob je, když ve výbavě auta máte alkohol tester, který vám alespoň napoví, jak jste na tom a zda můžete, či nemůžete řídit. Pokud nemáte alkohol tester, můžete zkusit některou on-line kalkulačku na určování přibližné koncentrace alkoholu v krvi,“ uzavírá Martina Horáková.