Před jednáním Poslanecké sněmovny, která má rozhodnout o prodloužení nouzového stavu, není zdaleka jasné, zda je opozice podpoří. Vyplývá to z nedělního pořadu televize Prima Partie. Předsedové dvou největších opozičních stran Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) se shodli, že vláda musí nejdříve sdělit, jaký má v boji s pandemií nového typu koronaviru plán a kdy bude jednotlivá omezení a nařízení uvolňovat. Pak teprve bude možné delší nouzový stav odsouhlasit. Zástupci obou stran se také v Partii shodli, že vláda postupuje v krizi chaoticky.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve avizoval, že chce nouzový režim prodloužit do poloviny května. ODS ale hovoří o prodloužení o dva týdny (tedy zhruba do 25. dubna), Piráti o možnosti do konce dubna. O dalším nouzovém stavu ale musí rozhodnout celá Poslanecká sněmovna, jednat bude v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna.
"Skončilo období, kdy opozice dávala vládě bianko šek. My jsme podpořili klíčová rozhodnutí vlády v prvních dnech. Teď je potřeba, aby vláda představila plán, co bude dál, a důkladně jej zargumentovala v Poslanecké sněmovně," řekl v Partii Petr Fiala, podle něhož byly kroky vlády mnohdy chaotické. Po vládě bude opozice chtít slyšet i to, kdy se nouzová opatření uvolní. "Důležité je začít se bavit o tom, která opatření rozvolnit," řekl pirátský předseda Ivan Bartoš. "Když lidé trpí opatřeními, mají právo vědět, za jak dlouho je vláda uvolní," doplnil Fiala.
Od zástupců opozice znovu zazněla připomínka, že vláda již nepostupuje podle krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví. "Tak ať nám vláda řekne, k čemu potřebuje nouzový stav," řekl Fiala.
Bianco šek na prodloužení nouzového stavu vládě nedáme. Nezvykejme si na omezování svobod. Maximálně podpoříme prodloužení nouzového stavu o 14 dní, pokud vláda předloží pádné důvody a řekne, jaká opatření v této době zavede. Musíme se co nejrychleji vrátit k normálnímu životu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 3, 2020
Kritičtí jsou oba politici především k zákazu, který Čechům nedovoluje vycestovat ze země. Zákaz opustit Česko je účinný od 31. března do 12. dubna 2020, existuje ale výjimka pro cizince či tzv. pendlery. "Zvláštní je, že lidé nesmějí opustit Českou republiku, to přitom nemá zdravotnické zdůvodnění. Že český občan musí do karantény při návratu, to je naopak jasné," zaznělo od předsedy ODS. "Mně senioři píší, že se cítí jako za Husáka," dodal k tomu Bartoš.
Mezi občany panuje značná nejistota z toho, co přinesou další týdny i měsíce. S Piráty neodmítáme prodloužení nouzového stavu, ale budeme pro něj hlasovat jen za předpokladu, že vláda zveřejní konkrétní plán pro boj s koronavirem. Lidé musí vědět, s čím mají počítat.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) April 1, 2020
V pořadu Partie vystoupil na dálku i ministr a vicepremiér Hamáček. Na otázku k ochranným prostředkům v sociálních zařízeních pro seniory odpověděl, že situace je lepší. V pondělí podle něj zveřejní vláda tabulky z jednotlivých krajů, z nichž vyplyne, kolik respirátorů a roušek šlo do zdravotnických zařízení a kolik do sociálních. "Bude to transparentní a bude to jasné," slíbil v televizi Prima Hamáček. Uznal ale, že mohou být sociální zařízení, kde roušky stále chybí. "Situace je ale podstatně lepší," dodal.