Kdyby vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů docházela invence, co v souvislosti s koronavirovou pandemií udělat, může sáhnout po opozičních návrzích. Tam se to totiž nápady, jak pomoci živnostníkům, podnikatelům či sociálním službám, přímo rojí.
S nejčerstvějším návrhem přišli Piráti. Podle nich by se mělo plošně zastavit nařizování exekucí do doby, než Poslanecká sněmovna přijme nová exekuční pravidla. Pro Piráty je zabavování majetku dlouhodobě velkým tématem. Podle jejich lednového vyjádření se exekuce v Česku týká téměř 900 tisíc lidí. Nyní se obávají, že krize okolo koronaviru způsobí další.
Stranický předseda Ivan Bartoš ve čtvrtek upozornil, že koronavirová krize „bezesporu” přinese další dlužníky. „Je třeba změkčit systém exekucí tak, abychom zmenšili dopady krize jak na současné dlužníky, tak i na budoucí, které tato krize bezesporu vygeneruje,” řekl. Kromě již zmíněného zastavení nových exekucí Piráti jako druhý krok chtějí stopnout provádění již nařízeného odnímání majetku v zadlužených domácnostech. „Ze zabavitelných příjmů chceme vyjmout i daňové bonusy a odstupné,” dodal Bartoš.
TOP 09: 45 tisíc pro OSVČ
Oproti vládnímu slibu na jednorázových 25 tisíc korun pro OSVČ chce opoziční TOP 09 pro tyto osoby (nemají-li zaměstnance) 45 tisíc. Peníze by měly být podle strany rozloženy do tří měsíčních splátek. Kromě toho chce TOP 09 i odložení odvodu DPH za prokazatelně nezaplacené faktury. „Někteří podnikatelé v pudu sebezáchovy omezili platby jen na nejnutnější a velmi zvažují, kdy a komu zaplatit. Přesto ve chvíli, kdy fakturu vydám, jsem nucen jako podnikatel odvést DPH, aniž bych ho měl zaplacené,” uvedla opoziční strana na svém webu
Svůj recept na ekonomický dopad pandemie má také v Poslanecké sněmovně druhá nejsilnější ODS. I ona se zabývá tím, jak podnikatelům a živnostníkům, které vládní opatření den ze dne připravila o tržby, pomoci. Už na počátku nouzového stavu přišli občanští demokraté s návrhem na vyplacení 30 tisíc korun pro OSVČ, na příštím jednání Poslanecké sněmovny budou navrhovat spolu s dalšími opatřeními totéž. „V první řadě chceme příspěvek navýšit na 30 tisíc korun. Chceme, aby na podporu dosáhly všechny OSVČ. Celý proces žádosti o podporu by měl navíc být co nejjednodušší, proto navrhneme také možnost žádat o podporu on-line,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Na posledním březnovém jednání vlády kabinet schválil, že vyplatí OSVČ postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Předtím přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slibovala měsíčně 15 tisíc. V případě vyplacení jednorázové částky by ale podnikatel musel splnit několik předpokladů, které vzápětí opozice kritizovala. Mezi podmínkami jsou pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun.
Splácení hypoték a půjček pozastavíme na půl roku, říká ministryně financí Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová navrhne v reakci na koronavirovou krizi půlroční plošný odklad splácení hypoték a úvěrů. V dnešní Partii řekla, že tento návrh projedná ve středu vláda. Ve hře je i snížený úrok u úvěrů, který by platil po dobu tohoto odkladu. Opozice návrh vítá, banky jsou zdrženlivější. Tvrdí, že se s ním teprve musí seznámit.
Vláda přitom avizuje, že oněch jednorázových 25 tisíc pouze pro některé OSVČ se ještě může proměnit v jinou podporu. Chybu při nastavování podmínek čerpání příspěvku uznala i Schillerová. „Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě,“ napsala ministryně na svém Twitteru.
Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 1, 2020
Dopis premiérovi
Nečinní nejsou ani lidovci. Ti apelují na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli dofinancování sociálních služeb v souvislosti s koronavirem. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka už premiéra v otevřeném dopise vyzval, aby garantoval navýšení peněz určených pro poskytovatele sociálních služeb. Stav dotací podle něj neodpovídá jejich skutečným požadavkům. Dodal, že kraje žádaly pro sociální služby na letošní rok zhruba 24,46 miliardy korun, skutečně rozděleno je přitom 17,59 miliardy. „Rozdíl mezi požadovanou výší dotací a skutečně rozdělenou částkou mezi kraje pro rok 2020 činí 6,86 miliardy korun,“ napsal premiérovi šéf lidovců. Náklady v sociálních službách navíc prohlubují aktuální vyšší ceny ochranných prostředků.
Vláda kvůli koronaviru až do odvolání uzavírá všechny školy
Zavření všech základních, středních i vysokých škol vyvolalo dnes mnoho emocí. Ředitelé se obávají co bude s nadcházejícími přijímacími zkouškami na střední školy. Rodiče které jsme oslovili, jsou naopak rádi, že vláda jedná. A to i přes to, že jim zavření škol mnohdy zkomplikuje život. Budou muset zajistit hlídání svých dětí.