Opozice volá po rezignaci ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten podle zástupců hnutí ANO a SPD zaspal v případě objednávání některých léků, kterých je proto nyní nedostatek. V lékárnách chybí například přípravky na snižování horečky u dětí. Zoufalí rodiče tak shání léky na sociálních sítích i v cizině.
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že aktuálně zajistilo dodávku 100 tisíc dávek dětského sirupu Nurofen, která dorazí příští týden. Současný nedostatek léků na snižování horečky u dětí je ale podle opozice důvodem pro odvolání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).
„Měl by odstoupit, není možné zanedbat monitorování v nedostatku léků,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. „Válek by nemohl být ani na recepci ministerstva zdravotnictví – ani tam by to nezvládal,“ rýpl si předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Problém s nedostatkem a výpadky léků je ale podle vlády celosvětový a ani v jiných evropských státech kvůli němu ministři zdravotnictví nerezignují. „Ministr zdravotnictví skutečně nemůže za nedostatek léků. Může ale za to, že se ta situace neřeší,“ míní poslanec Julius Špičák (ANO).
Vše o masivním výpadku léků nejen pro děti. Proč přípravky chybí a jak situaci předejít?
Rodiče nejmenších dětí zachvátila panika. Léky, které mohou svým ratolestem v nemoci podávat, zaznamenávají masivní výpadek. Jedná se zejména o přípravky na snížení horečky či antibiotika. Situace však není ojedinělá, například léky v podobě sirupu chybí od května již potřetí. Co za výpadky stojí, jaké konkrétní léky v poslední době nejsou a proč nemá Česko více zásob?
Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová svého stranického kolegu hájí. „Pan ministr Válek vynakládá veškeré úsilí. Podařilo se vyjednat nemalou dodávku léku Nurofen, který je mezi těmi nedostatkovými,“ uvedla. Podobný postoj zastává i předseda vlády Petr Fiala (ODS).
„Pan premiér nevidí důvod pro odvolání pana ministra Válka. Nedostatek léků se v ČR opakuje řadu let, aniž by ho předchozí vlády řešily. Nyní je navíc zesílen zavřením několika důležitých továren v Číně,“ sdělil vládní mluvčí Václav Smolka.
I přes rozdílné názory na setrvání ministra zdravotnictví v kabinetu se opozice s koalicí shodují na tom, že je potřeba nalézt celoevropské řešení. „Aby se část výroby (léků) přesunula do Evropy, potom, aby bylo spravedlivě rozdělováno mezi jednotlivé státy,“ je přesvědčen místopředseda zdravotnického výboru Tom Philipp (KDU-ČSL).
„Měli by jednat se zahraničím, jsme součástí Evropské unie,“ řekl poslankyně SPD Karla Maříková.
Válek chce také změnit zákon o léčivech a zavést pro distributory povinnost držet zásoby léků na předpis nejméně šest týdnů. „Nyní je v připomínkovém řízení zákon o léčivech, který by měl systémově řešit problém opakovaných výpadků léků, především těch na předpis,“ uvedl Válek. Novelu dostane Sněmovna ke schválení nejdříve příští rok v únoru nebo březnu. Tedy až po chřipkové sezóně.