Ambulantní specialisté odvolali protest
Ordinace v úterý a ve středu příští týden nezavřou ani ambulantní specialisté, dohodli se s ministerstvem zdravotnictví (MZd) a zdravotními pojišťovnami. Novinářům to v pátek po celém týdnu jednání potvrdili ministr Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Praktičtí lékaři, kteří původně se stávkou na protest proti příliš nízkému nárůstu úhrad za péči na příští rok přišli, protest po navýšení úhrad odvolali už před týdnem.
„Nyní dokončujeme finální podobu dohody. K jejímu podpisu dojde ve druhé polovině příštího týdne,“ řekl Válek. V současné době se k dohodě podle něho připojí čtyři pojišťovny, ministr však chce přesvědčit i ty další tři, aby se k ní připojily. Ordinací lékařů specialistů je v Česku zhruba 7000, na jejich péči je vyhrazeno příští rok zhruba 43 miliard korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže
Jojko příslib pojišťoven označil za kompromis. „Naše původní představy byly trošičku větší z hlediska finančního naplnění,“ uvedl.
Na dotaz ČTK Válek doplnil, že úhradová vyhláška nebude změněna, pojišťovny peníze vezmou z dalších fondů. Částku ale specifikovat nechtěl. „My jsme se bavili o rámci a pravidlech, za kterých bude částka rozdělená,“ dodal. Podrobnosti budou součástí dohody příští týden.
Peníze z veřejného zdravotního pojištění by se měly rozdělovat na základě dohody mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci jednotlivých oborů zdravotní péče. Pokud nedospějí k dohodě, stanoví výši úhrad ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Ve Sbírce listin ji musí publikovat do konce října.
Podle posledního návrhu poté, co ministerstvo ustoupilo požadavkům praktických lékařů, je z 515 miliard korun na zdravotní péči na příští rok plánováno pro praktické lékaře 31 miliard korun, o 3,3 procenta víc než letos. Pro ambulantní specialisty se počítá s 43,8 miliardy korun, což je meziročně o 4,6 procenta víc. Na základě dohody jim pojišťovny přidají, zatím ale není jasné kolik.
Řádově stovky milionů korun navíc praktikům vzalo ministerstvo z kapitoly centrové léky, na které je vyhrazeno 40 miliard korun. Kritizovala to Asociace inovativního farmaceutického průmyslu nebo pacientské organizace, obávají se o dostupnost této léčby pro pacienty. V případě navýšení pro ambulantní specialisty se žádné peníze v rámci vyhlášky přesouvat podle Válka nebudou.
Úhradovou vyhlášku na příští rok kritizuje také segment zdravotnických laboratoří nebo domácí péče. Všem vadí zejména to, že jim úhrady nerostou tak rychle jako v předchozích letech. Podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení, budou platby nemocnicím dokonce klesat, což na základě dřívějších rozhodnutí Ústavního soudu považují za neústavní.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Podolí otevřeli moderní oddělení porodnice. Rodiče budou neustále s miminkem, popsal Krofta