Univerzita v britském Northamptonu varuje studenty před určitými částmi kultovního románu George Orwella 1984. Škola označila dílo za potencionálně „urážlivé“. Podle mluvčího chce instituce jen upozornit své žáky, že se během studia mohou setkat s texty obsahujícími například sexuální násilí či vulgární nadávky. Britský poslanec v reakci přirovnal univerzitu k dystopické zóně Velkého bratra.
Orwellův román 1984 asi netřeba představovat. Dílo kritizuje totalitní režim a zobrazuje hlavního hrdinu, který se mu vzepře. A neskončí dobře. Zásadní literární dílo, z něhož pochází také známý výrok „Velký bratr tě sleduje“, nyní ale skončilo na seznamu „potenciálně urážlivých“ knih univerzity v Northamptonu.
Škola adresovala varování žákům jednoho ze studijních oborů. Ti byli upozorněni, že se kurz „zabývá náročnými problémy souvisejícími s násilím, pohlavím, sexualitou, třídou, rasou, zneužíváním, sexuálním obtěžováním, politickými myšlenkami a urážlivým jazykem,“ uvádí web deníku Express, který v perexu píše o „nových výšinách šílenství korektnosti na britské akademické půdě“.
„I když to není univerzitní politika, můžeme studenty varovat před obsahem souvisejícím s násilím, sexuálním násilím, domácím zneužíváním a sebevraždou. Za těchto okolností uchazečům v rámci náborového procesu vysvětlujeme, že jejich kurz bude obsahovat některé náročné texty,“ vysvětlil rozhodnutí mluvčí školy.
Mnozí to ale vidí jinak a nad počínáním školy kroutí hlavou. „Myslím, že třináctileté děti mohou některé scény v románu považovat za znepokojivé. Ale nemyslím si, že by někdo ve věku vysokoškoláků byl knihou opravdu šokován,“ diví se kroku univerzity Orwellův životopisec David Taylor.
Tvrdá kritika od poslance
A ozval se i konzervativní poslanec Andrew Bridgen. „Je jistá ironie, že studenti nyní dostávají varování před přečtením 1984. Naše univerzitní kampusy se rychle stávají dystopickými zónami Velkého bratra, kde se praktikuje Newspeak (jazyk z románu 1984, který je založen na angličtině, ale má zjednodušenou gramatiku – pozn. red.), aby se snížil rozsah intelektuálního myšlení, a zbavilo se tak lidí, kteří se mu nepřizpůsobují,“ poznamenal.
Kromě Orwella skončily na seznamu knih, které mohou působit urážlivě, také díla Samuela Becketta, Alana Moorea, Davida Lloyda a Jeanette Wintersonové.