Matthew McConaughey guvernérem Texasu?
Filmová hvězda a držitel ceny Oscar Matthew McConaughey reálně zvažuje kandidaturu na guvernéra Texasu. Nejspíš by kandidoval jako nezávislý bez podpory tradičních dominantních stran – demokratů a republikánů. Přestože stále svůj záměr definitivně nepotvrdil, nedávný průzkum ho staví nad současného republikánského guvernéra Grega Abbotta.
Hvězda filmového plátna je v posledních letech politicky aktivní a vyjadřuje se k řadě témat – naposledy například k držení zbraní. Není přitom stoprocentním příznivcem ani demokratů, ani republikánů.
I vzhledem k tomu se spekuluje, že by kandidoval bez jejich podpory. Sám McConaughey se označuje za „centristu“. „Znovu přemýšlím, jaká je moje role. Myslím si, že mám co učit a sdílet,“ popsal své myšlenky herec již v březnu při odpovědi na dotaz, zda by se ucházel o post guvernéra Texasu v podcastu The Balanced Voice. Tehdy prohlásil, že kandidaturu „skutečně zvažuje“.
Dnes 51letý herec, který v roce 2014 získal filmovou cenu Oscar za hlavní roli ve snímku Klub poslední naděje, kromě herectví a potenciální politické kariéry má i jistou roli ve světě sportu. Předloni se totiž stal menšinovým vlastníkem fotbalového klubu Austin FC, který od letošní sezony hraje americkou nejvyšší fotbalovou soutěž.
Favorit, který kandidaturu ještě nepotvrdil
Kandidaturu sice ještě nepotvrdil, ale průzkum, který uspořádal deník The Dallas Morning News ve spolupráci s Texaskou univerzitou, mu dává velké šance. Od voličů by získal 45 % hlasů, přičemž současný guvernér Greg Abbott z řad Republikánů, který chce svoji funkci obhajovat, by získal jen 33 % hlasů. Zhruba 22 % dotázaných by pak volilo někoho jiného. Celkem se průzkumu účastnilo 1126 registrovaných voličů.
Abbott sám nemá ještě nominaci republikánů potvrzenu, musí totiž porazit jiné osobnosti, které vyjádřily zájem za stranu kandidovat. Jasno není ani u demokratů, ale mezi kandidáty jsou například dvojčata Julián a Joaquín Castrovi, kteří mají za sebou již solidní politické zkušenosti. Julián byl ministrem v kabinetu prezidenta Baracka Obamy, Joaquín je pak dodnes členem Sněmovny reprezentantů USA.
Nezávislí guvernéři nejsou běžní
Nezávislý guvernér je v nedávné historii USA spíše raritou, ovšem i takoví se najdou. Posledním oficiálně nezávislým guvernérem byl Bill Walker, který stál v čele Aljašky v letech 2014 až 2018. Dlouhá léta byl ovšem členem Republikánské strany, ze které odešel právě v roce 2014. O post guvernéra se ucházel coby nezávislý, ale s podporou demokratů.
V roce 2011 byl pak na čtyři roky zvolen guvernérem státu Rhode Island nezávislý kandidát Lincoln Chaffee. I on ovšem dříve působil u republikánů a ještě během své vlády oficiálně vstoupil do Demokratické strany. Tu ovšem předloni opustil a stal se členem strany libertariánů.
Inspirace Schwarzeneggerem či Reaganem?
Zcela unikátní není v americké politice ani vysoce postavený politik, který předtím působil v showbyznysu. Nejznámějšími příklady jsou zcela jistě bývalý prezident Ronald Reagan a ještě poměrně nedávný guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.
Reagan, který byl hollywoodskou hvězdou již ve 40. letech, byl americkým prezidentem za republikány v letech 1981 až 1989, přičemž předtím působil rovněž jako guvernér Kalifornie.
Schwarzenegger se stal guvernérem stejného státu za republikány v roce 2003 a působil v této funkci až do roku 2011. Voličům nevadilo ani to, že jde původně o Rakušana, který se v zemi pod Alpami narodil a vyrostl. Do USA se přesunul až v dospělosti, aby se zde účastnil kulturistických soutěží jako Mr. Olympia či Mr. Universe. Oba šampionáty vyhrál hned několikrát. Po úspěších v kulturistice se stal hercem především akčních, ale později i komediálních filmů. Americké občanství získal v roce 1983, tedy ve 36 letech.