Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, která vybízí k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a Hamásem, tedy k časovým přestávkám v boji, aby se mohly do Pásma Gazy dostat transporty s pomocí. Tel Aviv návrh odmítá, protože mimo jiné nezmiňuje, že Hamás útočil první. Jeho stanovisko podpořilo v OSN jen 13 dalších států. Mezi nimi i Česko.
Izrael v noci na sobotu podnikl další pozemní údery na Gazu a začíná to vypadat, že rozjíždí už několik týdnů očekávaný odvetný útok. V podobném času se válka mezi Izraelem a Palestinou, respektive hnutím Hamás, řešila také na půdě OSN.
Svět už od začátku konfliktu vytváří na Izrael obrovský tlak, aby omezil civilní ztráty a umožnil dopravení humanitární pomoci do Gazy. Jenže v Pásmu Gazy vládne Hamás a podle Izraele hrozí zneužití takových dodávek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Laserová superzbraň, o které kolují mýty. Co vše dokáže obávaný izraelský Iron Beam?
K humanitárnímu příměří teď vyzvalo Valné shromáždění OSN, které se na rezoluci drtivě shodlo. Návrh iniciovaly arabské státy. Izrael se ale postavil proti. A s ním hlasovalo jen dalších 13 států: Rakousko, Chorvatsko, Česká republika, Fidži, Guatemala, Maďarsko, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Papua Nová Guinea, Paraguay, Tonga a Spojené státy americké.
Laserová superzbraň, o které kolují mýty. Co vše dokáže obávaný izraelský Iron Beam?
Vedle světoznámého obranného systému Iron Dome (Železná kopule) pracuje Izrael také na defenzivní zbrani Iron Beam, která projektily nepřítele sestřeluje laserem. Na začátku války mezi Hamásem a Izraelem se objevila videa, podle nichž Jeruzalém systém poprvé nasadil v ostré akci. Jak to ale bylo doopravdy? A co všechno Iron Beam dovede?
120 států bylo pro, 45 se zdrželo hlasování.
Kritika rezoluce
Izraelský velvyslanec v OSN Gil’ad Erdan po hlasování rezoluci kritizoval. Informovala o tom agentura AP. „Izrael operaci nezastaví, dokud nebudou zničeny teroristické kapacity Hamásu a dokud nebudou vráceni rukojmí. A jediný způsob, jak zničit Hamás, je vyrvat ho z jeho tunelů a podzemního města teroru,“ řekl.
Izrael navíc tvrdí, že dodávky humanitární pomoci do Gazy v podstatě umožňuje, jen kvůli nim nepřestane v odvetných úderech.
Některé státy navíc s rezolucí nesouhlasí kvůli dalšímu „problému“. Rezoluce vůbec nezmiňuje, že Hamás podnikl 7. října teroristické útoky na Izrael, a že tedy útočil jako první.
Kanada proto na půdě OSN iniciovala dodatek k arabské rezoluci, který by odsoudil „teroristické útoky“ Hamásu a vyzval k okamžitému propuštění všech rukojmích. Taková pasáž v rezoluci úplně chybí.
Kanadský dodatek podpořily Spojené státy, v OSN ale neprošel. Upozornila na to americká CNN.