Kubek: Čeká nás strašná zima. Povinně očkovat by se měli i zaměstnanci škol

Kromě zdravotníků a pracovníků v sociálních službách chce prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek povinné očkování také pro zaměstnance ve školách. Řekl to ve vysílání CNN prima NEWS. Opět se opřel do odmítačů opatření, kteří se prý v klidu těší na Vánoce a mají pocit, že se nic neděje. Situace kolem koronavirové pandemie se přitom v posledních týdnech zhoršuje.

Dosluhující vláda debatuje o tom, že zavede povinné očkování pro lidi starší 60 let a vybrané profese. Podle nastupujícího kabinetu a kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 to ale není cesta.

„Začátkem září jsme vyzvali vládu, aby zavedla povinné očkování minimálně pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. V současnosti rozšiřujeme doporučení o zaměstnance ve školství. Zároveň jsme v sobotu vyzvali vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro zavedení povinného očkování pro osoby starší 18 let, které nemají zásadní důvod se neočkovat,“ apeloval prezident ČLK Kubek.

Prakticky všechny ukazatele týkající se vývoje pandemie se v posledních týdnech rapidně zhoršují. V úterý bylo 5 652 hospitalizovaných, v mezitýdenním srovnání o tisíc více. V těžkém stavu je 799 covidových pacientů, nejvíce od 21. dubna letošního roku. A testy v úterý odhalily 25 864 nových případů, nejvíce za den od začátku epidemie.

Kubek, který jako řada dalších odborníků dlouhodobě vyzývá všechny k očkování, tak kvituje cestu Rakušanů, kteří budou mít od 1. února vakcinaci povinnou.

„Závidím Rakušanům, že mají statečnou vládu. Pokud se nechceme další zimy potácet v lockdownech a karanténách, nic jiného než proočkování většiny obyvatel nám nezbývá. Ukázalo se, že nežijeme v ideálním světě, kde by dostatečnou motivací byl důvod ochrany zdraví svého a blízkých,“ podotkl Kubek s tím, že je potřeba pomoci všem neočkovaným, aby dospěli podle něj ke správnému rozhodnutí.

Hostomský: Na povinné očkování nejsme zralí

Také biochemik Zdeněk Hostomský si dokáže představit povinnou vakcinaci v určitých profesích, u celé společnosti je ale skeptický.

„Věřím v osobní odpovědnost. Povinnou vakcinaci bych dal v určitých profesích. Třeba lékaři v první linii při infekčních nemocech jsou očkovaní povinně proti hepatitidě B, tak proč ne proti covidu. Povinnost vakcinace zní sice dobře, ale u nás na to není situace zralá,“ vysvětlil Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ve středu oznámila Fakultní nemocnice v Motole kvůli covidu dočasný konec plánovaných výkonů. Nemocnice ve Vyškově pak vyčerpala všechna lůžka, není schopná vytvořit nové kapacity a vyhlásila stav nouze. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.

Podle Kubka nás v podobě pandemie postihla největší katastrofa v novodobé historii. „Na rozdíl od povodně, kdy vidíme, že nám voda teče do baráku, tady se peklo odehrává za zdmi nemocnic,“ přirovnal.

Důrazně se ale vymezil vůči těm, kteří pandemii nadále zpochybňují. „Řada lidí má pocit, že se nic neděje. Těší se na Vánoce, chodí demonstrovat, nakupovat, po hospodách nebo fandit na hokej. Zdravotníci vědí, že nás čeká strašná zima, že umřou tisíce lidí a že bez pomoci politiků to nejde zvládnout,“ rozčílil se.

Strašák zaplněných nemocnic

Situace v nemocnicích děsí i Hostomského. Od samého počátku pandemie prý bylo jejich zahlcení tím největším strašákem.

„Kdyby na tom vládě extra záleželo, mohla předem vybudovat další kapacity. Zahlcenost nemocnic je ale jiná než před rokem, těžkých případů je daleko méně. Na druhé straně bych za to asi ani vládu nevinil, je to středoevropský fenomén,“ řekl.

Mají situaci zatím řešit kraje?

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že vláda v pátek projedná další zpřísnění opatření. Spekuluje se zejména o omezení hromadných akcí, předseda vlády ale nechtěl nic konkrétního prozradit.

Hostomský navrhuje, aby vláda nechala chvíli jednat kraje. „Plošná opatření ve většině případů selhala. Dal bych pravomoci hejtmanům a zaváděl bych restrikce lokálně podle ohnisek. V žádném případě se to ale nesmí přehánět,“ uvedl biochemik.

Například jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ale ve středu prohlásil, že plošná opatření jsou potřeba. Situace na jižní Moravě je podle něj kritická a svou závažností přesahuje hranice regionu. Vojáci ve čtvrtek zahájili přesun některých pacientů s covidem z Brna do Prahy.

Tagy: