reklama

Ostnaté dráty a migranti na zahradách. Reportér popsal život u bělorusko-polské hranice

Migranti na bělorusko-polské hranici se opět v noci z pátku na sobotu pokusili proniknout do Polska. Byla jich asi stovka. Pokus to však nebyl úspěšný. Nad ránem se v lese našlo tělo syrského uprchlíka. Proč zemřel, se zatím neví. U hranic platí výjimečný stav a novináři se tam nedostanou. Reportérovi CNN Prima NEWS Patriku Kaizrovi se to však podařilo. Natáčet tam s lidmi, jejichž životy těsně vedle hranice ovlivňuje výjimečný stav i hybridní válka.

reklama

Z městečka Sokolóvka míří štáb CNN Prima NEWS na východ k hranici s Běloruskem. První policejní hlídka je ale vrací zpět. Otočí se a objedou ji polní cestou. Tam se nachází polská vesnice Zubrzyca Malá.

Před svým domem, kde bydlí už od roku 1947, stojí Regina Kwiatkowska. Nad vojenskými hlídkami a neustálým dozorem jen krčí rameny. „Co naděláte, takový je život,“ komentuje obyvatelka vesnice. Stavení Reginy Kwiatkovské leží jen 1,5 kilometru od hranice s Běloruskem. Migrantů se však nebojí, i když jí už dvakrát přešli přes pozemek.

„Jednou se zastavili na zahradě a natrhali si jablka. Podruhé přišli ke kuchyňskému oknu a klaněli se. Pak si sedli na cestu a čekali na policisty, až si je vyzvednou,“ popisuje. Ve výjimečném stavu se tady v září ze dne na den ocitly desítky vesnic a stovky lidí.

CNN Prima NEWS se zkouší dostat blíž k hranici. Projíždí vesnicí Minkowce. „Tady ostnatý drát doslova vede za zahradami obyvatel. Ale atmosféra je tu o poznání sklíčenější,“ líčí reportér Patrik Kaizr.

Štáb jede dál vesnicí a až téměř na konci obce potkává muže a ženu. Překřikují se. „Utíkejte odsud. Radíme vám z dobrého srdce, tady novináři nesmí být,“ doporučují obyvatelé obce Minkowce. Novináři se však nestačí ani otočit zpět k autu a hraniční hlídka už staví u jejich vozidla. „Tady se nemůžete nacházet, je to speciální zóna,“ uvádí jeden z příslušníků pohraniční stráže a vzápětí od novinářů požaduje doklady.

Migranti jako zbraň v hybridní válce

„Stráž se chová nanejvýš profesionálně. Ověří naše dokumenty a řeknou, ať si sedneme do auta a následujeme je,“ líčí Kaizr. Vyvezou je z pásma výjimečného stavu. Teprve po cestě novináři vidí, jak přísná jsou opatření. Všechny křižovatky hlídají ozbrojení vojáci s policisty. „Jestli sem ještě jednou vejdete, skončí to přestupkovým řízením,“ informuje je pohraniční stráž.

Režim na hranicích zpřísňují také Litva a Lotyšsko. Podobný osud lidí ve výjimečném stavu by tak mohl potkat i další obyvatele Evropské unie.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako Irák nebo Sýrie a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.

Tagy:
Polsko migrace hranice prezident Bělorusko CNN Prima NEWS Alexandr Lukašenko pohraniční stráž

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama