Ostrava bojuje s menstruační chudobou. Školám nakoupí hygienické potřeby za půl milionu

Ostrava se rozhodla bojovat s menstruační chudobou.

Menstruační chudoba v Ostravě

Ostrava se jako první město v Česku rozhodla řešit takzvanou menstruační chudobu. Podle odhadů a zkušeností pedagogů tam zhruba 500 školou povinných dívek ze sociálně slabších rodin nemá na hygienické potřeby peníze. Magistrát se proto rozhodl, že je nakoupí a školám poskytne. Vložky a tampony za půl milionu korun by měly vystačit asi na deset měsíců.

Problém, který Ostravsko trápí, ale moc se o něm nemluví. Mnohé matky nemají peníze na hygienické potřeby pro své dospívající dcery. Prý se to týká až desetiny školou povinných dívek.

ČTĚTE TAKÉ: Definitivní konec Darkova se blíží. V dole zasypávají šachty, zmizí i těžební věž

Mnohé dívky nevědí, co s tím. Stydí se jednak kvůli samotné menstruaci, a navíc proto, že nemají kde vložky vzít. Chodí proto s problémem za učitelkami. „Obracejí se na mě celkem často. Stává se, že například dostanou menstruaci a nemají za kým jít. Vložky a tampony jsou drahé, nemají na ně peníze,“ uvedla školní psycholožka ZŠ a MŠ Horymírova Barbora Pavlorková.

„Je to intimní záležitost a málokdo má takovou rodinu, kde se o tom dokáží bavit. Děvčata si o menstruaci spíš řeknou mezi sebou,“ poznamenala ředitelka školy Petra Hladíková.

V Ostravě se nachází 55 základních škol, učitelky v 37 z nich si myslí, že takzvaná menstruační chudoba je velký problém. Do věci se proto vložil magistrát. Vyčlenil z rozpočtu půl milionu korun a za peníze nakoupí právě hygienické potřeby.

„Komu budou prostředky poskytnuty, bude naprosto anonymní, nikde nebudou zveřejněna jména dívek. Vyšlo nám, že bude potřeba přes 80 tisíc vložek,“ sdělil náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

Tato zásoba by měla vydržet asi deset měsíců. Ostrava je prvním městem, které se rozhodlo prolomit tabu a pomoct dívkám ze sociálně slabších rodin. Dámské hygienické pomůcky jsou totiž v Česku poměrně drahé, a to kvůli tomu, že jsou zařazeny v nejvyšší, 21procentní sazbě DPH, zatímco třeba na Slovensku se na ně vztahuje jen desetiprocentní sazba. Ve srovnání s Evropou, například ve Skotsku, jsou pak pro všechny ženy úplně zdarma.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Náraz do zábradlí a pád z velké výšky. Třináctiletý lyžař v Jeseníkách bojoval o život

Tagy: