Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. České televizi to v úterý řekla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy může takový krok ohrozit tisíce pracovních míst a přispět k bankrotu společnosti. Podle vedení firmy Vítkovice Steel ke zmrazení jejího majetku nedošlo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a vedení doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu.
„Společnost může dále fungovat, provozovat svou podnikatelskou činnost, vyplácet mzdy zaměstnancům a plnit své obchodní závazky vůči svým partnerům, ale nesmí být prodána, nebo její podíly převedeny na jiného vlastníka,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss a doplnil, že FAÚ zmrazil stoprocentní podíl Vítkovice Steel předběžným opatřením. Celkový objem zmrazeného majetku ruských subjektů a osob v ČR je podle Weisse nyní ve výši několika miliard korun.
„Vedení společnosti Vítkovice Steel je překvapeno sdělením, které média uvádějí. O tom, že by měla zmrazený majetek, nemá informace,“ řekla mluvčí Vítkovic Steel Jana Dronská. FAÚ podle ní pouze v minulých dnech společnost informoval, že obdržel podnět k prošetření společnosti a že v rámci předběžného opatření nemá poskytovat finanční plnění vlastníkům. „To už nejméně tři roky neděláme, neboť společnost netvoří čistý zisk, a proto se nás toto opatření nijak negativně nedotýká,“ uvedla firma.
Vedení podniku je podle mluvčí s FAÚ v kontaktu. „Podle nás k žádnému zmrazení majetku společnosti nedošlo, ani si nejsme vědomi, že by se připravovalo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu,“ uvedla Dronská.
Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, 70 procent produkce vyvážejí. Podnik má téměř 900 zaměstnanců. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Web Info.cz letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB. Mluvčí společnosti ale informaci o ruských vlastnících odmítla, za pěticí kyperských akcionářů stojí podle ní podnikatelé z postsovětských republik, nikoliv z Ruska.
Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na konci dubna uvedl, že ČR zmrazila ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.
Blokace ohrozí tisíce pracovních míst, varuje ekonom
„Zablokování majetku jakékoli firmy, pokud by bylo trvalejšího rázu, závažně ochromuje její hospodaření. Zablokování neznamená, že je majetek dané firmy zabavený nebo znárodněný – vlastník se totiž blokací nemění. Zůstává stejný, což je rozdíl oproti konfiskaci. Blokace neboli zmrazení majetku však znamená zničení jeho současné ekonomické hodnoty prostřednictvím kriminalizace jakéhokoli pokusu s takovým majetkem nakládat či z něj benefitovat,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
Majitelé společnosti Vítkovice Steel, investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu, tak o podnik nepřicházejí. Nemohou jej ale například prodat či jím ručit za půjčky, což už samo o sobě ochromuje hospodaření a například znesnadňuje přístup k financování investic. Obchodní partneři podniku navíc mohou začít rušit zakázky, případně si objednají nové dodávky u konkurence.
„Pokud blokace majetku Vítkovice Steel, tedy důsledek sankcí, nebude jen přechodnou záležitostí, podnik získá natolik neblahé stigma, že se mu budou dosavadní i potenciální noví obchodní partneři obloukem vyhýbat, což povede k odlivu zakázek a potenciálně k bankrotu,“ podotkl Kovanda.
Upozornil, že blokace majetku společnosti Vítkovice Steel ohrožuje pracovní místa jejích zhruba devíti stovek zaměstnanců a také pracovní místa v subdodavatelských firmách. Celkem může jít až o nižší tisíce pozic.