Hamás v rámci první fáze mírové dohody s Izraelem propustil tři rukojmí. Po více než roce jsou tak na svobodě 31letá Doron Steinbrecherová, 28letá Emily Damariová a 23letá Romi Gonenová. List Jerusalem Post teď přináší jejich dramatické příběhy.
Palestinští teroristé z Hamásu zabili při útoku na Izrael 7. října 2023 přes 1 100 lidí, dalších více než 250 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. Řada z nich v zajetí zemřela. Pro zbývající ale teď svitla naděje na přežití – Izrael a bojovníci Hamásu se totiž po měsících debat domluvili na podobě mírové dohody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraeli hrozilo vyčerpání, Trump sklízí body a Hamás se raduje. Co přineslo příměří v Gaze?
V rámci ní došlo v neděli k první výměně rukojmích. Hamás propustil tři ženy. Izrael na základě dohody propustí 30 palestinských vězňů za každého civilního rukojmího a 50 palestinských vězňů za každou izraelskou vojákyni. Ty by měly být součástí dalších výměn.
Tři hrozivé osudy
První propuštěnou je 31letá Doron Steinbrecherová. Izraelsko-rumunská občanka, kterou teroristé unesli z kibucu Kfar Aza. Skrývala se před nimi pod postelí, ale marně, informoval Jerusalem Post.
Druhou propuštěnou ženou je 28letá Emily Damariová. Také ji odvlekli z kibucu Kfar Aza. Teroristé ji postřelili a zabili jí psa. Při přepadení byla rovněž zraněna šrapnelem.
Třetí ženou, která se konečně dostala do rukou Červeného kříže a Izraelců, je 23letá Romi Gonenová. Dívka byla v době teroristického útoku na hudebním festivalu Nova Music u hranic s Pásmem Gazy.
„Postřelili mě, mami, a já krvácím. Všichni v autě krvácí,“ stačila ještě říci v telefonu své matce, než zmizela v Gaze.
Red Cross vehicles on the way to pick up first Israeli hostages in Gaza https://t.co/0Drt56UCbM pic.twitter.com/y3kM6Myext
— New York Post (@nypost) January 19, 2025
Tři ženy propustil Hamás v neděli odpoledne. Další výměna zajatců má brzy následovat, příměří ale zůstává mimořádně křehké.
Kdo klid zbraní zajistil?
V USA se mezitím dosluhující americký prezident Joe Biden předhání s nástupcem Donaldem Trumpem v tom, kdo si kredit za dotáhnutí mírové dohody připíše. Biden tvrdí, že to byla jasně jeho administrativa, která příměří vyjednala. Trump naopak tvrdí, že se věci daly do pohybu až ve chvíli, kdy Hamásu pohrozil, že pokud do jeho inaugurace rukojmí nepropustí, přijde tvrdá odveta.
Web France 24 ale upozornil, že pravda je ve skutečnosti někde uprostřed. I když jsou Biden a Trump velcí rivalové, mír v Gaze byl ve skutečnosti jejich společný projekt. Týmy obou administrativ totiž na Blízkém východě jednaly společně.
Podle Reného Lindstädta, odborníka na americkou politiku z Birminghamské univerzity, to byl vzhledem k vysoké polarizaci současné americké politiky neobvyklý krok. „Skutečnost, že nastupující tým a Bidenova administrativa skutečně spolupracovaly, dává tušit, že to byla výhra pro obě strany,“ poznamenal expert.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přípravy na inauguraci vrcholí. Trump absolvuje i tradiční cestu Washingtonem