Tři zničené životy. Tak by se dal podle iniciativy Pod svícnem popsat případ mladé maminky Magdy, jejíž manžel týral nejen ji, ale také jejich malé děti. U několikaměsíční dcery nalezli lékaři 11 různých zlomenin po celém těle. Muž za ublížení na zdraví dostal od soudu podmínečný trest. V reakci na verdikt se proto spustila veřejná sbírka, v níž se už sešlo přes 400 tisíc korun. Magda je z obří vlny solidarity dojatá, stejně jako spoluzakladatelky iniciativy, jejich boj ovšem nekončí. Jaké jsou další plány?
„Už jako malá jsem byla týrané dítě. Když se objevil můj šarmantní manžel, působil jak princ na bílém koni. Z pohádky se ovšem brzy vyklubala noční můra,“ popsala poškozená žena na webu Donio.cz, kde probíhá veřejná sbírka. „Zpočátku byl na mě strašně hodný. Vyprávěl mi, jak se stará o rodiče a často za nimi jezdí. Později jsem se dozvěděla, že jeho maminka je naprosto zdravá a otec alkoholik,“ pokračovala.
Brzy se do muže zamilovala. Jezdili spolu na výlety a užívali si života. Po půl roce s ním Magda otěhotněla, brzy následovala žádost o ruku i svatba. „Přípravy byly jen na mně. Většinou jsem ale podle něj udělala vše špatně. Tam začínaly první neshody. Když to přehnal, přišel s kytkou nebo nějakým dárkem a omlouval se. Říkal, že to je kvůli mým hormonům a že po porodu bude vše dobré,“ popsala úvodní konflikty.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kopání do rozkroku, rány pěstí i škrcení. Jozef brutálně napadl manželku, ta neměla úniku
Porod syna doprovázely komplikace, což manžel nesl podle slov Magdy velmi špatně. Často na ni křičel, že „to zvládne každá“, případně jí vyčítal, že nedýchá ani netlačí správně. Po dvou dnech její syn konečně zavítal na svět, ale nedýchal. „Okamžitě mi ho odnesli. Strašně jsem se bála, slyšela jsem jen přístroje a hlasy zdravotníků. Manžel řekl, že si jde zakouřit a pak se vrátí, nechal mě tam úplně samotnou,“ zavzpomínala na bolestivý moment.
Iniciativa Pod svícnem
Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti, změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stála poslankyně Barbora Urbanová (STAN) a spoluzakladatelka PR agentury Communications Lab Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry. Projekt doplňují výpovědi obětí a stránky na sociálních sítích. Součástí projektu je také petice „Za bezpečný domov“. Další informace o iniciativě Pod svícnem si můžete přečíst na oficiálních stránkách.
Syna se podařilo zachránit, vztah s manželem ovšem nikoliv. Už během šestinedělí nutil mladou matku k sexu, přestože trpěla bolestí hlavy a silnou anemií. Když sex odmítala, došlo na urážky a zesměšňování. Zároveň jí tvrdil, že touží po dceři – když bylo synovi teprve pět měsíců, opět otěhotněla.
„Nedlouho poté jsme rekonstruovali náš dům, kdy začalo to nejhorší. Koncem října přišel z práce, že půjde na neschopenku. Před rodinou říkal, že jsme se takto domluvili, případně, že jsem mu něco poručila. V oknech jsme měli závěsy, které nepropouští světlo. Když jsem jen prošla z místnosti do místnosti v tričku nebo ve spodním prádle, řval na mě, že na mě všichni koukají. Dopadlo to tak, že závěsy byly stále zatažené. Když jsem telefonovala, stál u mě a kontroloval každé mé slovo. A stejně jsem pak dostala vynadáno, že jsem něco řekla špatně,“ přiblížila rostoucí teror ze strany manžela.
Vztah se nezlepšil ani po druhém porodu. Stupňovaly se hádky a urážky, několikrát vyhrožoval i sebevraždou, pokud se Magda zmíní, jak to u nich doma funguje. Pálil jí cigaretami, schovával jí mobil a mluvil o ženské obřízce. Z několika hádek si Magda odnesla jizvy. Samozřejmostí byla také každodenní žárlivost. „Říkal, že beze mě a dětí nemůže žít, že jsem pro něj všechno – a také dodal, jak budu mít celý život před očima, že se zabil kvůli mně,“ doplnila Magda na své stránce.
Sesypala jsem se
V tu dobu začal muž ubližovat také svým dětem. Syn měl po těle několik modřin, ke svému otci si vybudoval jen strach. „Modlila jsem se, aby si toho všiml někdo sám od sebe. To se ale nestalo – byli jsme i u doktorky, kam mě pro jistotu doprovodil. V té době si podle mě uvědomil, že je malý ve věku, kdy dokáže ukázat, co se přibližně stalo. Jako další oběť si bohužel vybral dcerku, o čemž jsem neměla ponětí. Podle znaleckých posudků měla zlomeniny různého stáří již v kojeneckém věku,“ uvedla Magda.
Strach, nepochopení i zklamání ze systému. Proč se oběti znásilnění bojí chodit na policii?
Oběti domácího násilí a znásilnění se bojí reakce okolí. Agresoři v nich často vzbuzují pocit, že jsou samy, řekly redakci CNN Prima NEWS spoluzakladatelky iniciativy Pod svícnem Michaela Studená a poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Podotkly zároveň, že se exposlanec Dominik Feri dopustil nebezpečné formy zastrašování, když před začátkem soudního líčení zmínil celé jméno dívky, jejíž případ policie odložila. „Nevíme, proč byl její případ odložen. A vytvářet dojem, že lhala, když šla s kůží v takto exponované kauze na trh, je velmi nebezpečné,“ upozornila Studená. Oběti sexuálních deliktů mnohdy bojují i se samotným systémem, který jim nedokázal pomoct.
Při převlékání své malé dcery si všimla oteklých a nehybných ručiček, načež okamžitě s miminem zamířila do nemocnice. Rentgeny ukázaly na zlomeniny ruky – a nejen té. „Přišla paní doktorka, sedla si k nám na postel, držela mě za ruku a řekla mi, že na snímcích našli na třikrát zlomenou i druhou ručičku. Pak za mnou stále chodila a postupně mi říkala, na co přišli: nožička, klíční kost, druhá noha, záprstní kůstka, nosní kůstky. Sesypala jsem se,“ popsala hrůzný případ.
Do věci se už vložili kriminalisté i sociálka, tou dobou ovšem sama ještě nechtěla připustit, že by byla doma týrána. „Nějak mi stále nedocházelo, že by toho byl manžel schopný. Po všech vyšetřeních zjistili, že se vážně jednalo o velmi násilné zacházení s malým miminkem. Jestli jsem si předtím myslela, že jsem na dně, tak teď jsem byla hluboko pod ním. V nemocnici jsme byli 14 dní. Za tu dobu jsem musela najít nové bydlení. S dcerou jsem nesměla vylézt ani z pokoje,“ pokračovala Magda.
U vyšetřovatele se nedočkala přílišné empatie ani v momentě, kdy chtěla zmínit, že je obětí domácího násilí i ona sama se synem. „Zastavil mě s tím, že neřeší nás, ale dceru. Prý má dost práce a nechce se zabývat něčím, co není podložené. Že když jsem s ním teda nechtěla být, tak jsem měla odejít a ne teď vyprávět nesmysly. A vždy, když jsem se u výslechu rozbrečela, sykl na mě, ať se uklidním, že na divadélko není zvědavý,“ zrekapitulovala další kapitolu svého trápení.
Po několika letech dostal již bývalý manžel za týrání malého miminka podmínku. Právě soudní verdikt zklamal nejen Magdu, ale také širší veřejnost. Iniciativa Pod svícnem se proto rozhodla uspořádat pro mladou matku veřejnou sbírku, aby jí pokryly náklady na terapie a další výdaje. Magdin příběh vyvolal obrovskou vlnu solidarity – ke středečnímu večeru se sešlo přes 430 tisíc korun.
Cíl? Slaninová majonéza
„Magda je z té vlny solidarity dojatá. Nechtěla žádné peníze a stále opakuje, že jsou i potřebnější. Více než samotné peníze ji potěšil počet lidí, kteří byli ochotní jí přispět, a hezké vzkazy, které dostala. Magda pomáhá i dalším obětem domácího násilí, je to opravdová hrdinka, která měla život velmi těžký. Je opravdu velmi vděčná a my též. Máme obrovskou pokoru k tomu, co se podařilo,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Michaela Studená, spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem.
Původní cílovou částkou bylo 50 tisíc korun, zájem lidí pomoci týrané ženě byl ovšem tak velký, že se na Doniu shromáždilo více než pětinásobek prostředků. Její kolegyně – poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová – proto na popud podporovatelů přišla s netradiční motivací.
Příběh Magdy ve vás zarezoronoval. Nabízeli jste pomoc (prakticky od počátku našeho vzniku). Doteď jsme vše financovali ze svého, ale tentokrát jsme se spojili s úžasnými lidmi z @doniocz
— Pod Svícnem (@PodSvicnem) March 30, 2023
a vytvořili sbírku pro Magdu. Děkujeme i za RT.https://t.co/jOU8Btjt4e pic.twitter.com/qEeXMtpEYa
„Pokud vybereme více než půl milionu, Barbora Urbanová se zavázala, že pronese na půdě slovutné Poslanecké sněmovny slovní spojení ‚slaninová majonéza‘. A také nazpíváme píseň o domácím násilí na hudbu písničky ‚Stánky‘ od bratří Nedvědů. Pokud čtenáře napadne ještě něco, co nebude proti lidské důstojnosti – rády se hecneme,“ prozradila redakci.
Za finanční dary se zaplatí především terapie pro děti na rok (zhruba 146 tisíc korun). Další výdaje půjdou na školku se speciálními potřebami, aby se Magda mohla vrátit do pracovního života na půl roku (cca 180 tisíc korun) a dluh za stacionář a bývalou právničku. „Pokud by se vybralo cokoliv navíc, Magda by to použila na přestěhování se z bytu, protože agresor stále ví, kde bydlí,“ dodala na závěr Studená.