„Jsem táta tří dětí,“ začíná svoje vyprávění Jan Kříž. Z vlastní zkušenosti ví, jak náročná je distanční výuka – pro rodiče, a hlavně pro děti. Chybí jim kamarádi, kolektiv i pevný režim. A co je hlavní – školy jsou zavřené už příliš dlouho. Vloni na podzim se proto s dalšími rodiči rozhodl založit iniciativu Děti zpátky do škol. Apeluje na vládu, aby co nejdřív umožnila návrat žáků do lavic.
„Pro moje děti není vůbec jednoduché ještě v šest večer zasednout ke stolu, abychom probrali, čemu nerozumí, případně dodělali domácí úkoly, kterých je i touto formou hodně. Celkově probíraná látka je přitom v daleko menším rozsahu, než by byla v prezenční formě,“ vypráví Kříž vlastní rodičovskou zkušenost.
Podobně jako on jsou na tom stovky dalších rodičů. „Je mi mého dítěte až líto. Celý den zírat do počítače a nemít sociální kontakt,“ svěřila se CNN Prima NEWS Magda, matka 12leté dcery.
Kříž se proto rozhodl založit iniciativu, pomocí které chce bojovat za zodpovědné otevření škol. „Nesdružujeme antirouškaře, své argumenty máme podložené daty a studiemi a snažíme se přicházet s konstruktivními návrhy,“ řekl Kříž pro CNN Prima NEWS.
Školy by se měly podle iniciativy otevřít za přísných hygienických podmínek, aby nebylo ohroženo zdraví učitelů ani dětí. Vláda by se podle něj měla inspirovat v zahraničí.
Na kabinet se zlobí kvůli tomu, že školy nezavřela na základě podložených dat. „Státy, které měly, nebo pořád mají, otevřené školy, mají v přepočtu na počet obyvatel méně nakažených a méně fatálních případů než státy, které zavíraly školy mezi prvními. Jinými slovy – lze řídit pandemii efektivněji, bez nutnosti zavírat předčasně školy,“ míní Kříž.
Děti ztrácejí režim, varuje táta
Upozorňuje na to, že zavření škol a forma distanční výuky je naprosto nevyhovující pro děti i pro rodiče. „Dopady, které nás neminou, jestliže co nejrychleji nezareagujeme, budou velmi zásadní. A to nejen pro nás, rodiče, ale hlavně pro naše děti,“ varuje Kříž.
Zdůrazňuje, že děti ztrácejí režim, stabilitu i potřebné znalosti, což má velký vliv na jejich psychiku a vývoj.
V současnosti jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Všichni ostatní mají distanční výuku.
Mluví se o tom, že do lavic by se mohly brzy vrátit závěrečné ročníky základních a středních škol. O přesném termínu by měla vláda rozhodnout příští týden.
Komunisté, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, tlačili na kabinet, aby od února mohli zpět do škol všichni žáci prvního stupně. Po pátečním jednání vlády se ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nechal slyšet, že o tom lze uvažovat v případě, že to dovolí epidemická situace. Podle ministra je ale nyní brzo na to říkat, kdy to nastane.
Školy jsou zavřené už měsíce
Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy se kvůli koronaviru poprvé zavřely vloni 11. března. O dva měsíce později, 11. května, se do škol mohli vrátit studenti závěrečných ročníků.
Žáci prvního stupně základních škol se postupně začali vracet do lavic po dvouapůlměsíční pauze 25. května. Do konce školního roku na konci června byla docházka dobrovolná.
Školy se otevřely opět v září, ale jen některé. Řada učitelů a tříd musela kvůli covidu do karantény. Během října na základních školách fungovala střídavá výuka, 14. října se ale definitivně uzavřely všechny školy.
Postupné otevírání začalo po měsíci. 18. listopadu se do lavic vrátili žáci prvních a druhých tříd základních škol, 30. listopadu mohli zpět zbylí žáci prvního stupně ZŠ a děti z devátých tříd. Pro zbytek druhého stupně a studenty víceletých gymnázií začala opět střídavá prezenční a distanční výuka.
Školy opět zavřely 21. prosince, kdy ministerstvo školství vyhlásilo mimořádné prázdniny. Po novém roce se do lavic mohli vrátit jen prvňáci a druháci.