reklama

V ČR se léčí s leukémií upravenými bílými krvinkami již dvě děti

Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí již druhé dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými bílými krvinkami. Po úpravě dokážou rozpoznat a ničit nádorové buňky. Uvedl to pro CNN Prima NEWS přednosta kliniky Jan Starý.

reklama

Podobná léčba by podle nemocnice byla vhodná pro zhruba dvě až pět dětí ročně. „Tento nový druh léčby se indikuje u pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, a to v případě, že se nemoc opakovaně vrací a nebo pokud pacient znovu onemocní, i když už transplantaci kostní dřeně absolvoval, uvedl přednosta kliniky Jan Starý. „My už máme ty pacienty dva, protože jsme v tomto týdnu podali ty bílé krvinky druhému dítěti. Oběma, tomu prvnímu i tomu druhému se daří dobře,“ poznamenal Starý pro CNN Prima NEWS.

Pandemie ovlivnila dárcovství kostní dřeně: Donorů je stále málo

Člověk, který vstoupí do Českého registru dárců krvetvorných buněk, souhlasí s tím, že své krvetvorné buňky daruje jakémukoli pacientovi, který transplantaci potřebuje, a to po celém světě. Transport životadárných buněk mezi zeměmi během pandemie koronaviru byl však značně problematický.

Vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková uvedla, že zavření hranic v tu chvíli znamenalo, že se museli všichni zmobilizovat, každý podle ní musel zařizovat součinnost jak s policií, tak s ministerstvem. „Potřebovali jsme různá povolení.“

Ideální je dopravit darovanou kostní dřeň do 48, maximálně však do 72 hodin k pacientovi. Koordinátoři registru tvrdí, že nejčastěji vyhledávají vhodné dárce pro české pacienty v Americe, Polsku a Německu. Vedle lékařů a zdravotníků se tak hrdiny koronavirového období, stali kurýři, kteří museli po Evropě jezdit výhradně auty a byly tak na cestách i několik dní.

Podle vedoucího Dětského transplantačního oddělení Fakultní nemocnice v Motole Jiřího Sedláčka se krátce po zavedení nouzového stavu stalo, že byli v situaci, kdy odběr dárkyně z Řecka nebyl vůbec jistý. Odběr sice v Řecku proběhnout měl, ale nebylo známo, zda se čerstvý štěp k transplantaci podaří převézt. Tou dobou již lékaři všechna cytostatika malému pacientovi podali. „Sledovali jsme s napětím, jestli se kurýr dostane vůbec do Řecka a jestli se pak dostane z Řecka,“ řekl Sedláček.

I proto lékaři chtějí mít vyšší počet dárců kostní dřeně v České republice. Aktuálně jich registry v zemi evidují necelých 132 tisíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama