reklama

V ČR se léčí s leukémií upravenými bílými krvinkami již dvě děti

Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí již druhé dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými bílými krvinkami. Po úpravě dokážou rozpoznat a ničit nádorové buňky. Uvedl to pro CNN Prima NEWS přednosta kliniky Jan Starý.

reklama

Podobná léčba by podle nemocnice byla vhodná pro zhruba dvě až pět dětí ročně. „Tento nový druh léčby se indikuje u pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, a to v případě, že se nemoc opakovaně vrací a nebo pokud pacient znovu onemocní, i když už transplantaci kostní dřeně absolvoval, uvedl přednosta kliniky Jan Starý. „My už máme ty pacienty dva, protože jsme v tomto týdnu podali ty bílé krvinky druhému dítěti. Oběma, tomu prvnímu i tomu druhému se daří dobře,“ poznamenal Starý pro CNN Prima NEWS.

Pandemie ovlivnila dárcovství kostní dřeně: Donorů je stále málo

Člověk, který vstoupí do Českého registru dárců krvetvorných buněk, souhlasí s tím, že své krvetvorné buňky daruje jakémukoli pacientovi, který transplantaci potřebuje, a to po celém světě. Transport životadárných buněk mezi zeměmi během pandemie koronaviru byl však značně problematický.

Vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková uvedla, že zavření hranic v tu chvíli znamenalo, že se museli všichni zmobilizovat, každý podle ní musel zařizovat součinnost jak s policií, tak s ministerstvem. „Potřebovali jsme různá povolení.“

Ideální je dopravit darovanou kostní dřeň do 48, maximálně však do 72 hodin k pacientovi. Koordinátoři registru tvrdí, že nejčastěji vyhledávají vhodné dárce pro české pacienty v Americe, Polsku a Německu. Vedle lékařů a zdravotníků se tak hrdiny koronavirového období, stali kurýři, kteří museli po Evropě jezdit výhradně auty a byly tak na cestách i několik dní.

Podle vedoucího Dětského transplantačního oddělení Fakultní nemocnice v Motole Jiřího Sedláčka se krátce po zavedení nouzového stavu stalo, že byli v situaci, kdy odběr dárkyně z Řecka nebyl vůbec jistý. Odběr sice v Řecku proběhnout měl, ale nebylo známo, zda se čerstvý štěp k transplantaci podaří převézt. Tou dobou již lékaři všechna cytostatika malému pacientovi podali. „Sledovali jsme s napětím, jestli se kurýr dostane vůbec do Řecka a jestli se pak dostane z Řecka,“ řekl Sedláček.

I proto lékaři chtějí mít vyšší počet dárců kostní dřeně v České republice. Aktuálně jich registry v zemi evidují necelých 132 tisíc.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama