Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Pandemie trvá druhý rok. Nejtěžší je pro lidi, kteří kvůli ní přišli o práci, a to včetně matek samoživitelek. To jsou lidé, kteří se k nám do ordinací často dostávají,“ zmínil Krejcar ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj je ale situace neméně složitá i pro seniory. „Psychicky jsou na tom špatně, protože izolace je pro ně horší. Mnoho z nich je závislých na svých rodinách. Na návštěvy ale jejich děti nemají teď tolik času, během vrcholů vln navíc ani nejsou doporučovány,“ sdělil psycholog s tím, že bohužel ještě nenastala etapa, kdy by se lidé s covidem naučili žít.

„Divil bych se, kdyby existoval někdo, kdo za poslední rok a půl nezažil nové psychické stavy. I lidé, kteří byli pohodáři, museli narazit na nějakou hranu. Všude okolo to je, to by člověk nesměl zapnout ani televizi,“ dodal Krejcar. Sám lidem doporučil, aby se snažili vykonávat aktivity podobné těm, které je těšily před vypuknutím pandemie.

„Je nutné si vzpomenout na to, co mi pomáhalo v životě předtím a kolik jsem z toho omezil. Velmi často si neuvědomujeme, jak moc se náš život změnil. Když mi pomáhalo chodit sportovat, tak se snažit najít aktivitu, která se dá dělat. Neříkat si, že mi vláda zavřela tělocvičnu, ale jít si třeba zaběhat ven. Je důležité vrátit se do života a dělat aktivity, které mi dělají dobře,“ dodal.

Že se dlouhotrvající pandemická situace projevuje na psychice lidí, je vidět i na tom, že přibývají případy, kdy politici, hygienici či zdravotníci čelí verbálním útokům i výhrůžkám fyzickou likvidací.

Tagy: