reklama

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

„Pandemie trvá druhý rok. Nejtěžší je pro lidi, kteří kvůli ní přišli o práci, a to včetně matek samoživitelek. To jsou lidé, kteří se k nám do ordinací často dostávají,“ zmínil Krejcar ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj je ale situace neméně složitá i pro seniory. „Psychicky jsou na tom špatně, protože izolace je pro ně horší. Mnoho z nich je závislých na svých rodinách. Na návštěvy ale jejich děti nemají teď tolik času, během vrcholů vln navíc ani nejsou doporučovány,“ sdělil psycholog s tím, že bohužel ještě nenastala etapa, kdy by se lidé s covidem naučili žít.

„Divil bych se, kdyby existoval někdo, kdo za poslední rok a půl nezažil nové psychické stavy. I lidé, kteří byli pohodáři, museli narazit na nějakou hranu. Všude okolo to je, to by člověk nesměl zapnout ani televizi,“ dodal Krejcar. Sám lidem doporučil, aby se snažili vykonávat aktivity podobné těm, které je těšily před vypuknutím pandemie.

„Je nutné si vzpomenout na to, co mi pomáhalo v životě předtím a kolik jsem z toho omezil. Velmi často si neuvědomujeme, jak moc se náš život změnil. Když mi pomáhalo chodit sportovat, tak se snažit najít aktivitu, která se dá dělat. Neříkat si, že mi vláda zavřela tělocvičnu, ale jít si třeba zaběhat ven. Je důležité vrátit se do života a dělat aktivity, které mi dělají dobře,“ dodal.

Že se dlouhotrvající pandemická situace projevuje na psychice lidí, je vidět i na tom, že přibývají případy, kdy politici, hygienici či zdravotníci čelí verbálním útokům i výhrůžkám fyzickou likvidací.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama